R e k l a m a

Bochnia. Partyzant powojennego podziemia niepodległościowego doczeka się godnego pochówku

-

W najbliższy czwartek 21 listopada w Bochni odbędą się uroczystości pogrzebowe Mikołaja Mazura ps. „Pasek”, żołnierza NOW-AK, partyzanta powojennego podziemia niepodległościowego, którego szczątki krakowski IPN odnalazł i zidentyfikował w zeszłym roku.

Msza święta w kaplicy cmentarnej przy ul. Orackiej w Bochni rozpocznie się o godz. 14.30. Po nabożeństwie o 15.10 nastąpi przejście do grobu, gdzie zaplanowano okolicznościowe przemówienia, obrzęd ostatniego pożegnania żołnierza Narodowej Organizacji Wojskowej i ceremonię złożenia kwiatów.

Mikołaj Mazur ps. „Pasek”, żołnierz NOW-AK

Urodził się 24 maja 1918 r. w Sobolowie w pow. bocheńskim. Był synem Józefa i Marii z domu Kośmider. Od 1941 r. działał w Narodowej Organizacji Wojskowej. Później, w 1944 r. pełnił funkcję szefa gospodarczego oddziału partyzanckiego NOW-AK ODB „Jastrzębski”, awansując do stopnia starszego sierżanta.

Po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej ukrywał się. Latem 1945 r. powrócił na ziemię bocheńską i przystąpił do oddziału NOW-NZW Augustyna Rafalskiego „Pogroma”. Uczestniczył m.in. w likwidacjach żołnierzy sowieckich i osób podejrzewanych o współpracę z komunistami, rozbrajaniu funkcjonariuszy UB oraz MO.

Ujawnił się, opisując swoją okupacyjną i powojenną działalność, jesienią 1945 r. w Krakowie. Po kilku miesiącach ponownie przystąpił do oddziału. Brał udział w kilku akcjach grupy, po czym w drugiej połowie 1946 r. zaprzestał działalności konspiracyjnej, a w 1947 r. ponownie się ujawnił. Niebawem, obawiając się aresztowania, znów rozpoczął działalność zbrojną. Na przestrzeni kilku lat brał udział w kilkunastu akcjach, które miały na celu przede wszystkim zdobycie pieniędzy na przeżycie członków grupy.

Został zatrzymany 10 stycznia 1951 r. przez WUBP Kraków, wskutek gry operacyjnej UB. WSR w Krakowie skazał go 31 sierpnia 1951 r. na śmierć. Wyrok wykonano 24 grudnia 1951 r. w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie.

Szczątki Mikołaja Mazura zostały odnalezione w maju 2018 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

źródło: IPN Kraków

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia