R e k l a m a

Muzeum. W piątek XIX Bocheński Dzień Świętego Mikołaja

-

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza w piątek 6 grudnia na XIX Bocheński Dzień Świętego Mikołaja. Początek o godz. 17.30 w Galerii Strych Muzealny (Rynek 20, Bochnia).

W programie:

  • Nadanie wyróżnienia „Benefactor musaei 2019”.
  • O Stanisławie Opalińskim słów kilka.
  • Jan Flasza, „Święty Mikołaj wraca do Bochni. Wizerunki patrona w Bochni i powiecie bocheńskim”.
  • Koncert orkiestry smyczkowej Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Bochni. Dyrygent: Tomasz Półtorak. W programie: G. Holst – „St Paul’s Suite” część I Jig, W. Lutoslawski – 5 melodii ludowych na zespół smyczkowy, A. Piazzolla – „Melodia en La menor”, P. Czajkowski – „Elegia na orkiestrę smyczkową”, A. Piazzolla – „Libertango”, G. Ballard, A. Silvestri – „The Polar express”.
  • Spodziewana wizyta świętego Mikołaja z piernikami – dar Urzędu Miasta w Bochni.

Od kilkunastu lat staramy się wypełnić program tego szczególnego dnia treściami ukazującymi postać Świętego Mikołaja. Przybliżamy jego ikonografię i żywot, kreślony przez potomnych z wątków rzeczywistych i legendarnych, przedstawiamy ośrodki kultu, a także cechy, które ten Święty symbolizuje. W tym roku wracamy do plastycznych wyobrażeń św. Mikołaja, znajdujących się w Bochni i najbliższej okolicy. Po raz pierwszy taką próbę podjęliśmy w 2003 roku, organizując wystawę i publikując Skarbczyk Świętego Mikołaja – mówi Jan Flasza, dyrektor Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.

Dziś o niektórych wyobrażeniach wiemy nieco więcej, inne udało się lepiej udokumentować, pojawiły się też nowe konterfekty tej postaci. Chcemy się z Państwem podzielić tą wiedzą, choć zapewne wciąż jeszcze nie znamy wszystkich okolicznych wizerunków. Patrząc na św. Mikołaja doświadczamy, wzorem naszych przodków, wiary i ufności w dobro, szlachetną pomoc i opiekę Świętego, którego powinniśmy naśladować nie tylko w tym dniu – dodaje Jan Flasza.

Stanisław Opaliński (1926-2019), Święty Mikołaj, rzeźba w drewnie, lata 90. XX w., wł. Muzeum w Bochni

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

luty, 2024