R e k l a m a

Bochnia i Brzesko. Manifestacje w obronie sądów

-

W środę w wielu miastach w całej Polsce odbyły się manifestacje przeciwko nowelizacji ustawy o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym, pozwalającej m.in. na dyscyplinowanie sędziów. Przed budynkiem Sądu Rejonowego w Brzesku protestowało kilkadziesiąt osób, manifestanci pojawili się też przed budynkiem sądu w Bochni.

Złożony przez Prawo i Sprawiedliwość projekt zmiany ustawy zakłada m.in. wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działania o charakterze politycznym.

Na zdjęciu: grupa protestujących przed budynkiem Sądu Rejonowego w Brzesku.

Proponowane zapisy poddawane są krytyce z wielu stron, poważne uwagi zgłosił do niego m.in. Sąd Najwyższy oraz Biuro Analiz Sejmowych tłumacząc, że mogą one prowadzić do naruszenia zasad niezależności i bezstronności sądów oraz niezawisłości sędziów.

– Ministerstwo Sprawiedliwości pisze już poprawki, które mają uwzględnić uwagi Biura Analiz Sejmowych – poinformował w środę wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Wspólnym hasłem dzisiejszych protestów było: „Dziś sędziowie – jutro Ty”.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia