W konkursie zorganizowanym przez „Teleranek” i telewizję TVP ABC, w którym zapytano o to „Gdzie znajduje się najstarsza w Polsce kopalnia soli?”, za prawidłową odpowiedź uznano wskazanie Wieliczki (!). Nagrody zgarnęły dzieci, które podały taką, błędną odpowiedź – jeśli były jakieś, które wskazały na Bochnię, to nie miały szans. Na to przekłamanie zareagował starosta bocheński Adam Korta wysyłając oficjalne pismo do prezesa TVP Jacka Kurskiego.
O tym, że do takiej sytuacji doszło poinformował jeden z użytkowników Twittera. Na jego wpis trafiła nasza redakcja i podaliśmy go dalej (w ten sposób wyświetlił się on na stronie głównej Bochnianin.pl).
Starosta przyznaje, że właśnie tą drogą dowiedział się o sprawie. Potwierdza też, że rzeczywiście zdecydował się na reakcję i wyjaśnia, że jego zdaniem po prostu zareagować trzeba.
A propos Teleranka i 'telewizja kłamie' – wg. TVP, najstarsza kopalnia soli znajduje się w Wieliczce! Dzieci, które odpowiedziały 'Bochnia' poprzegrywały ? @TVPABC pic.twitter.com/E1cMdaadg8
— LucjanWendtke #StrefaWolnaOdIghtorna (@krzeszowicki) December 13, 2019
W oficjalnym piśmie wystosowanym do Jacka Kurskiego, prezesa TVP, Adam Korta podkreśla: – Sól kamienną w Bochni odkryto w 1248 roku, natomiast sól kamienną w Wieliczce odkryto kilkanaście lat później. Kopalnia Soli w Bochni jest nie tylko najstarszą kopalnią soli w Polsce, ale również najdłużej działającym w Europie zakładem przemysłowym!
– Jakże ważnym jest przekazywanie historii młodszym pokoleniom. Historii, która nie tylko nas tworzy, ale również buduje naszą tożsamość. Dlatego tak ważnym jest, aby tą historię przekazywać prawdziwą – dodaje starosta Adam Korta.
Bocheński samorządowiec zauważa też: – Nie możemy przejść obojętnie wokół przeinaczania faktów. Szczególnie żal dzieci, które udzieliły prawidłowej odpowiedzi, ale nie zostały za nią nagrodzone.
W korespondencji do prezesa TVP starosta Adam Korta zwraca również uwagę na to, że do dziś na stronach internetowych TVP ABC widnieje nieprawdziwa informacja. – Bardzo proszę o sprostowanie. Jednocześnie deklaruję przekazanie nagród dla dzieci, które podały prawidłową odpowiedź – zwraca się do prezesa Jacka Kurskiego.
Kopalnie Soli w Bochni i Wieliczce leżą w odległości kilkudziesięciu kilometrów od siebie. W średniowieczu funkcjonowały jako jedno przedsiębiorstwo – Żupy Krakowskie. Po I rozbiorze Polski doszło do podziału na dwa oddzielne podmioty. Dziś w żadnym z nich już nie wydobywa się soli, obie kopalnie dostępne są dla turystów, przy czym ta w Bochni na turystykę „przeszła” znacznie później. Kopalnie widnieją we wspólnym wpisie na liście światowego dziedzictwa UNESCO.