R e k l a m a

Według TVP najstarsza kopalnia soli jest… w Wieliczce! Starosta z Bochni zareagował

-

W konkursie zorganizowanym przez „Teleranek” i telewizję TVP ABC, w którym zapytano o to „Gdzie znajduje się najstarsza w Polsce kopalnia soli?”, za prawidłową odpowiedź uznano wskazanie Wieliczki (!). Nagrody zgarnęły dzieci, które podały taką, błędną odpowiedź – jeśli były jakieś, które wskazały na Bochnię, to nie miały szans. Na to przekłamanie zareagował starosta bocheński Adam Korta wysyłając oficjalne pismo do prezesa TVP Jacka Kurskiego.

O tym, że do takiej sytuacji doszło poinformował jeden z użytkowników Twittera. Na jego wpis trafiła nasza redakcja i podaliśmy go dalej (w ten sposób wyświetlił się on na stronie głównej Bochnianin.pl).

Starosta przyznaje, że właśnie tą drogą dowiedział się o sprawie. Potwierdza też, że rzeczywiście zdecydował się na reakcję i wyjaśnia, że jego zdaniem po prostu zareagować trzeba.

W oficjalnym piśmie wystosowanym do Jacka Kurskiego, prezesa TVP, Adam Korta podkreśla: – Sól kamienną w Bochni odkryto w 1248 roku, natomiast sól kamienną w Wieliczce odkryto kilkanaście lat później. Kopalnia Soli w Bochni jest nie tylko najstarszą kopalnią soli w Polsce, ale również najdłużej działającym w Europie zakładem przemysłowym!

– Jakże ważnym jest przekazywanie historii młodszym pokoleniom. Historii, która nie tylko nas tworzy, ale również buduje naszą tożsamość. Dlatego tak ważnym jest, aby tą historię przekazywać prawdziwą dodaje starosta Adam Korta.

Bocheński samorządowiec zauważa też: – Nie możemy przejść obojętnie wokół przeinaczania faktów. Szczególnie żal dzieci, które udzieliły prawidłowej odpowiedzi, ale nie zostały za nią nagrodzone.

W korespondencji do prezesa TVP starosta Adam Korta zwraca również uwagę na to, że do dziś na stronach internetowych TVP ABC widnieje nieprawdziwa informacja. Bardzo proszę o sprostowanie. Jednocześnie deklaruję przekazanie nagród dla dzieci, które podały prawidłową odpowiedźzwraca się do prezesa Jacka Kurskiego.


Kopalnie Soli w Bochni i Wieliczce leżą w odległości kilkudziesięciu kilometrów od siebie. W średniowieczu funkcjonowały jako jedno przedsiębiorstwo – Żupy Krakowskie. Po I rozbiorze Polski doszło do podziału na dwa oddzielne podmioty. Dziś w żadnym z nich już nie wydobywa się soli, obie kopalnie dostępne są dla turystów, przy czym ta w Bochni na turystykę „przeszła” znacznie później. Kopalnie widnieją we wspólnym wpisie na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia