R e k l a m a

Muzeum w Bochni: Promocja książki M. Rokosza o Tatrach – ZDJĘCIA

-

W czwartek w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni odbyła się promocja książki Mieczysława Rokosza „Na graniach i w dolinach. Wspomnienia i zapiski tatrzańskie i kilka innych kartek z lat 1949-2013. Fragmenty” wydanej przez Wydawnictwo Górskie Zakopane 2019.

Bochnię łączą z Tatrami, od samego początku ich turystycznej eksploracji, liczne i ciekawe związki. W Bochni urodził się twórca narciarstwa tatrzańskiego Stanisław Barabasz. Do pionierów turystyki tatrzańskiej i taternictwa należał ks. Wojciech Grzegorzek, proboszcz bocheński w latach 1875-1890. Wraz z ks. Stolarczykiem i góralskimi przewodnikami zdobył kilka dziewiczych szczytów tatrzańskich – w 1854 r. Lodową Kopę, w 1855 r. Łomnicę, Gerlach, Lodowy Szczyt i Krywań.

Powszechnie znane są zasługi ks. Walentego Gadowskiego w zbudowaniu Orlej Perci i założeniu w Bochni w 1928 roku oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Istotne zasługi dla turystyki tatrzańskiej miał także Zbigniew Siudak (1925-2010), członek najważniejszych gremiów PTTK na szczeblu centralnym.

Do dziś w schronisku nad Morskim Okiem gazduje bochnianka z urodzenia Maria Łapińska. Należy jeszcze wspomnieć o zasługach dla upowszechnienia tematyki tatrzańskiej, jakie miało Wydawnictwo Dzieł Sztuki „Stella” w Bochni, które pod kierownictwem malarza i literata Ludwika Stasiaka wydało kilkadziesiąt znakomitych pocztówek tatrzańskich.

Mieczysław Rokosz, ur. w 1942 r. w Makowie Podhalańskim, w rodzinie nauczycielskiej o żywych tradycjach patriotyczno-niepodległościowych. Dr hab. prof. nadzw., wieloletni wykładowca UJ i Akademii Ignatianum w Krakowie; były kierownik Katedry dziedzictwa kulturowego Polski tamże.

Historyk, autor ok. 250 publikacji naukowych i popularnonaukowych w tym kilku książek (m.in. „Wenecka oficyna Alda Manucjusza i Polska w orbicie jej wpływów” (1980), „Na szańcach pamięci. Szkice z dziedziny tradycji i tożsamości” (2004), „Dzwony i wieże Wawelu” (2006). Harcerz, bibliofil, taternik, krajoznawca, społecznik.

W latach 1993-2008 prezes Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Od 1993 r. jedenasty prezes ustanowionego w 1820 r. Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie i członek American Association of the Friends of Kościuszko at West Point, członek zarządu Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, członek-założyciel i członek honorowy Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego, członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, członek Towarzystwa Historyczno-Literackiego przy Bibliotece Polskiej w Paryżu, członek kilku rad muzealnych w tym też Muzeum w Bochni im. prof. Stanisława Fischera.

Miłośnik i przyjaciel regionu bocheńskiego, od wielu lat związany z naszym miastem. Systematyczne pisanie dzienników uważa za akt woli i trzymanie ręki na pulsie czasu – świadome jego przeżywanie, również rysuje i maluje.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia