Czwartek w Muzeum: Wytęż wzrok! Wirtualna wędrówka po dawnej Bochni

-

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza na pierwsze spotkanie w ferie zimowe. Na czwartek 30 stycznia w godzinach od 12. do 14. zaplanowano wirtualną wędrówkę po dawnej Bochni. Tytuł spotkania, które poprowadzi Jan Flasza, to: „Wytęż wzrok! Szukamy wspólnie ciekawych szczegółów na starych widokach miasta”.

Nie trzeba przekonywać, że oglądanie dawnych widoków sprawia wiele przyjemności. Dostarcza zarazem cennej wiedzy na temat przemian przestrzeni miejskiej, nawarstwiania się epok i stylów w lokalnej architekturze, zmianie funkcji budowli, ulic i placów.

Dawne widoki, skonfrontowane z obrazem współczesnym, pozwalają ocenić skalę zmian, jakie nieustannie zachodzą w miejskim krajobrazie. Zarówno tych korzystnych, ale też i dla niego szkodliwych, prowadzących do degradacji a czasem nawet do zniszczenia i utraty. Analizowanie tych frapujących materiałów ma jeszcze jeden pożytek: może inspirować do ciekawych a osadzonych w miejscowej tradycji rozwiązań tu i teraz.

Pośród widoków, które obejrzymy podczas spotkania będą także takie, które – wydawać by się mogło – znamy doskonale a przecież nadal zaskakują obecnością „ukrytych” w sobie ciekawych szczegółów. Należy do nich na przykład najstarszy zachowany plan miasta z 1792 roku, dziewiętnastowieczna panorama z Krzęczkowa i dziesiątki innych widoków. Zapraszamy więc do Muzeum miłośników Bochni w każdym wieku.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

październik, 2022

X