Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Borku wchodzi w drugą fazę

-

Rusza kolejny etap prac związanych z modernizacją oczyszczalni ścieków w Borku. Inwestycja będzie kosztować w sumie blisko 6 mln zł. – Należy do największych i najważniejszych inwestycji prowadzonych na terenie gminy Rzezawa w ostatnich latach – podkreślają urzędnicy.

Oczyszczalnia ścieków w Borku została oddana do użytku w 2000 roku. Przez lata nie była w ogóle modernizowana. To spowodowało duże zaniedbania, a znajdujące się tam urządzenia zdążyły się już mocno zestarzeć i wyeksploatować. Po zakończeniu modernizacji będzie to nowoczesny obiekt spełniający najwyższe możliwe standardy – podkreśla wójt Mariusz Palej.

– Realizacja tego zadania jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, dla których sąsiedztwo z oczyszczalnią stanowiło dużą uciążliwość m.in. przez wydobywający się z niej nieprzyjemny odór – zaznaczają gminni urzędnicy. – Jej rozbudowa jest również konieczna, ponieważ dotychczasowa przepustowość oczyszczalni jest już mocno ograniczona. Dzięki zmianie technologii oczyszczania ścieków na jej przebudowie zyska również środowisko, które nie będzie już narażone na degradację.

Zakończenie pierwszego etapu modernizacji oczyszczalni ścieków w Borku, na które przeznaczono prawie 3,1 mln zł, miało miejsce w listopadzie ubiegłego roku. W czwartek, 30 stycznia br. wójt Mariusz Palej podpisał natomiast umowę na drugi etap tego zadania. Odbyło się również przekazanie terenu pod realizację dalszej części inwestycji. Będzie ona kosztować blisko 2,6 mln zł.

Gmina Rzezawa pozyskała na realizację całej inwestycji 2,7 mln zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 -2020.

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Borku działającej do tej  pory w oparciu o technologię oczyszczania osadem czynnym oznacza jej przebudowę na mechaniczno-biologiczną. Jak zapewniają władze gminy, będzie ona spełniać najwyższe normy bezpieczeństwa dla środowiska, a mieszkańcom pozwoli już na dobre zapomnieć o uciążliwościach, które do tej pory wynikały z jej sąsiedztwa.

Inwestycja w Borku ma zostać w całości zrealizowana do 10 października br.

Podobne artykuły

R e k l a m a

Najnowsze

Premier: jeżeli jakiś szpital ma zapotrzebowanie na respirator, proszę się zwrócić o bezpłatną dostawę

Jeżeli jakiś szpital, jakaś jednostka ma zapotrzebowanie na respirator, proszę się zwrócić o bezpłatną dostawę, ponieważ na magazynach Agencji Rezerw Materiałowych są...

MDK. W piątek „Historia rocka”: Metallica symfonicznie

Drugi po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 wykład redaktora Jerzego Skarżyńskiego z cyklu „Ilustrowana muzyką historia rocka” poświęcony zostanie grupie Metallica. Spotkanie...

Wyższe klasy podstawówek przejdą na nauczanie zdalne? Premier zapowiedział decyzję

- Z dużą dozą prawdopodobieństwa dzisiaj po południu podejmiemy decyzję, że wyższe klasy szkół podstawowych też będą podlegały nauczaniu zdalnemu albo hybrydowemu...

Minister zdrowia: Z naszych badań wynika, że 20-30 proc. nowych zakażonych trafi do szpitala

Z badań przeprowadzonych przez naszych ekspertów wynika, że 20-30 proc. dziennych nowych zakażonych trafi do szpitala; dziennie przy tym poziomie będziemy mieli...

Co? Gdzie? Kiedy?

październik, 2020

22,736FaniLubię
859ObserwującyObserwuj
X