R e k l a m a

Ptasia grypa w bocheńskim szpitalu

-

Od początku sezonu jesienno-zimowego Szpital Powiatowy w Bochni potwierdził ok. 80 przypadków ptasiej grypy, z czego 11 osób było hospitalizowanych. Teraz w bocheńskim szpitalu przebywa jedna osoba z takim wirusem.

Obecnie w bocheńskim szpitalu przebywa troje pacjentów z potwierdzoną grypą, w tym jedna osoba z ptasią grypą.

Zakaz odwiedzin

To nie pierwszy i nie ostatni przypadek. Ptasia grypa niestety jest bardzo częsta. Praktycznie stwierdzamy tę grypę co 2-3 dzień. Oczywiście nie każdy pacjent zostaje w szpitalu. Oddziały zakaźne nie chcą przyjmować takich przypadków, więc pacjenci (wymagający hospitalizacji) leczeni są zarówno na pediatrii, jak i internie – powiedział w rozmowie z Bochnianin.pl Jarosław Gucwa, zastępca dyrektora Szpitala Powiatowego w Bochni.

W salach, w których przebywają chorzy na ptasią grypę, wprowadzony jest reżim epidemiologiczny z zakazem odwiedzin. W szpitalu nie ma epidemii zapewnia Jarosław Gucwa.

Groźne powikłania

Objawy ptasiej grypy to m.in. gorączka, bóle mięśni, ból gardła, kaszel, czyli podobne do objawów zwykłej grypy. Groźne są jednak ewentualne powikłania.

Przede wszystkim jest bardzo duże ryzyko zapalenia mózgu i gronkowcowe zapalenie płuc. To są takie powikłania, po których chorzy umierają, dlatego trzeba temu zapobiegać – wyjaśnił Jarosław Gucwa. – Jeżeli ktoś jest lekko chory to idzie do domu. Natomiast jeśli jest wysoka gorączka, pacjent ma duszności, to zostaje w szpitalu – dodał.

Do zakażenia wirusem ptasiej grypy u ludzi dochodzi najczęściej podczas kontaktu z chorymi ptakami, ich wydzielinami lub odchodami. W celu zmniejszenia prawdopodobieństwa zakażenia należy przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad higieny.

Jako najlepszy sposób przeciwdziałania ptasiej grypie Jarosław Gucwa podaje szczepionkę przeciwko grypie.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia