Fałszywi policjanci znów dają o sobie znać. W poniedziałek mężczyzna podszywający się za funkcjonariusza brzeskiej komendy trzykrotnie usiłował wyłudzić pieniądze od mieszkańców Brzeska. Na szczęście żaden z rozmówców nie dał się przekonać oszustowi i nie uwierzył w zmyślną historię o zagrożonych oszczędnościach na koncie. Nasi czytelnicy informują, że podobne telefony odbierali też mieszkańcy Bochni…
Scenariusz oszustwa „na policjanta” jest wciąż ten sam. Do wytypowanych osób dzwoni mężczyzna podający się za funkcjonariusza policji. Swoich rozmówców informuje, że grasująca na danym terenie szajka hakerów jest w posiadaniu ich danych personalnych, a przez to ich oszczędności na koncie są zagrożone. Przekonuje, że jedynym rozwiązaniem gwarantującym zachowanie pieniędzy jest przekazanie ich właśnie policjantowi. Wielokrotnie podczas rozmowy przypomina, aby absolutnie nikogo o tym fakcie nie informować, bo wszyscy są w zmowie.
W poniedziałek 25 lutego fałszywy policjant w taki właśnie sposób usiłował oszukać troje mieszkańców Brzeska. W żadnym przypadku nie doszło do przekazania pieniędzy, gdyż rozmówcy w porę zorientowali się z kim mają do czynienia. Każda z tych osób zgłosiła się do Komendy Powiatowej Policji w Brzesku utwierdzając w przekonaniu, że mieli słuszność co do złych intencji dzwoniącego. Podkreślali też, że właśnie z licznych apeli policjantów oraz audycji telewizyjnych i radiowych mają wiedzę jakimi metodami posługują się sprawcy, aby wyłudzić pieniądze.
PAMIĘTAJ!
Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem! Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust! Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł! Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz i tym zdarzeniu i poinformuj Policję.
Policjanci zwracają się również z apelem do osób młodych, aby przestrzegały swoich rodziców, dziadków, osoby samotnie zamieszkujące przed oszustami działającymi właśnie w ten sposób. Dzięki wspólnej czujności można uchronić bliskich przed utratą dorobku życia.