R e k l a m a

Wideokonferencja z władzami partnerskiego powiatu w Niemczech

-

O sytuacji w czasie pandemii koronawirusa starosta bocheński Adam Korta oraz wicestarosta Ryszard Drożdżak, rozmawiali ze starostą partnerskiego powiatu Saarlouis Patrickiem Lauerem. W wideokonferencji wzięła udział również Prezes Stowarzyszenia Partnerskiego Bochnia-Saarlouis Elżbieta Mazur-Zagórska.

– Starosta Patrick Lauer podziękował za kontakt i wyraził nadzieję, że przebieg pandemii w powiecie bocheńskim będzie łagodniejszy niż w Saarlouis. Sytuacja związana z koronawirusem w Saarlouis jest trudniejsza niż u nas, ponieważ zachorowania zaczęły się tam 3 tygodnie wcześniej. Musimy korzystać z doświadczeń innych krajów, aby jak najlepiej przejść przez ten trudny dla wszystkich czas – mówi starosta bocheński Adam Korta.

W liczącym ponad 200 tysięcy mieszkańców powiecie Saarlouise zanotowano ponad 150 przypadków zakażeń. Zapewne jest to spowodowane położeniem, blisko Francji i Luksemburga. W całym zaś kraju Saary – odpowiedniku naszego województwa – ponad 800.

W Saarlouis na szeroką skalę wykonuje się testy. Każdy chętny może skorzystać z metody drive-in i podjechać do specjalnego Centrum testowego. Pacjent umawia się na badanie przez telefon i przyjeżdża własnym samochodem o wyznaczonej godzinie do punktu poboru próbek do specjalnego namiotu. Tam bez wychodzenia z auta medycy pobierają wymaz. Czas oczekiwania na wynik to 2-3 dni.

Jednak nawet oni mierzą się z trudną sytuacją braku odpowiedniej ilości środków zabezpieczających – czy to personel medyczny, czy osoby które mogą współpracują z osobami potencjalnie zarażonymi.

W przyszłym roku mija 20 lat od rozpoczęcia współpracy pomiędzy samorządami. Wspólne działania obu powiatów koncentrują się na problematyce europejskiej, kładzie nacisk przede wszystkim na zagadnienia merytoryczne i szkolenia tematyczne z zakresu spraw samorządowych oraz związanych z przedsiębiorczością i zatrudnieniem.

– Na początku roku spotkałem się z moim saarlandzkim odpowiednikiem, przede wszystkim aby się poznać, jak również omówić plany na przyszłoroczne obchody naszego jubileuszu. Wspólnie z Panem Starostą Patrickiem Laurem ustaliliśmy, że po unormowaniu sytuacji będzie pracować nad zacieśnieniem naszej współpracy – dodaje Adam Korta.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia