„Globalny reset” – nowa Kronika Bocheńska już w kioskach

-

W tle burzowe niebo, na pierwszym planie – ksiądz Piotr Dydo-Różniecki w kombinezonie ochronnym, z przyłbicą i… stułą na ramionach. Autorem okładkowego zdjęcia jest Sebastian Lewandowski, koordynator Zespołu Ratownictwa Medycznego w Bochni, zarządzający sztabem kryzysowym w Domu Pomocy Społecznej. Majowa Kronika (84 strony) wiele uwagi poświęca wydarzeniom, o których w kwietniu mówiło się w całej Polsce. Ciekawe spostrzeżenia płyną ze świata: od ratowniczek medycznych, które kilka miesięcy temu wyjechały do Anglii, a także bochnian lub ludzi bezpośrednio związanych z Bochnią, którzy mieszkają obecnie za granicą. Artykułów, obok których nie można przejść obojętnie, jest jednak więcej – nie wszystkie związane są z epidemią. 

To już drugi raport, w którym Kronika przedstawia czytelnikom wybrane wydarzenia. W jakim tempie przybywało zarażonych? Kiedy choroba pojawiła się w bocheńskim Domu Pomocy Społecznej? I w jaki sposób w Bochni podchodzono do rządowych zaleceń? Warto jeszcze raz, na chłodno, przyjrzeć się w tym informacjom. 

– „To niesamowite, że w tak trudnym czasie, który mógłby zamykać nas na siebie nawzajem, zrodziło się tyle dobra. Ponieważ przyjechałyśmy do Bochni w Wielki Piątek i nasza posługa trwała przez święta wielkanocne, mogę śmiało powiedzieć, że w wielu sercach zmartwychwstało dobro” – mówi Kronice siostra Julietta Homa, która wraz z innymi dominikankami przez trzy tygodnie zajmowała się podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej. Okazuje się, że w Bochni obchodziła również swoje urodziny, co można zobaczyć na jednym z przesłanych przez nią zdjęć. 

Tytuł relacji z kwietniowej sesji Rady Miasta brzmi „Kosztowny koronawirus”, ponieważ wiele wątków trakcie obrad dotyczyło epidemii i jej wpływu na finanse miasta, a także funkcjonowanie lokalnych przedsiębiorstw. Radny Eugeniusz Konieczny, odnosząc się do uchwały w sprawie Budżetu Obywatelskiego w 2021 roku, przestrzegał: – „Musimy się wznieść ponad lokalne aspiracje i ambicje. Nie będzie pieniędzy.” Ostatecznie jednak zdecydowano, aby część miejską (a zatem projekty ogólnomiejskie) „zamrozić”, a część osiedlową realizować – choć przeznaczając na nią mniejsze środki. 

Na pytanie o to, jak jego osiedle radzi sobie z nowymi wytycznymi dotyczącymi segregacji odpadów, Robert Dzieża, przewodniczący zarządu odpowiada: – „To jest obecnie największe wyzwanie dla osiedla Jana. Budynek na odpady znajdujący się przy głównej drodze komunikacyjnej w kierunku nowego parkingu nie jest dobrą wizytówką osiedla. Wymaga on przebudowy i przystosowania do aktualnej rzeczywistości. Dzisiaj cześć pojemników stoi wewnątrz, część na zewnątrz. Podczas gdy zewnętrzne pojemniki się zapełnią i wieje wiatr, to plastiki można zbierać po całym osiedlu.” Przewodniczący wspomina jeszcze o innych problemach, a także inwestycjach, które wciąż czekają na realizację. 

– „Po tygodniach pracy z domu i zdalnej nauki wyprodukowaliście już chyba stosy makulatury. Pewnie nieraz zamówiliście produkty ze sklepu internetowego, które trafiły do was w kartonowych pudłach. Być może zdarzyło wam się też wyrzucać nieporęczne opakowanie po pizzy dowiezionej z lokalnej restauracji. Nietrudno zauważyć pewną zależność: im dłużej nie wychodzimy z domów, tym więcej śmieci produkujemy” – w ten sposób autorka cyklu „Trudne śmieci” zachęca do przeczytania kolejnego artykułu – tym razem o tym, co można, a czego nie można wrzucać do niebieskiego kubła na papier, a także dlaczego segregowanie makulatury przestało się opłacać. 

– „W Zaślubinach Polski z Morzem w 1920 roku uczestniczyli: były nauczyciel bocheńskiego gimnazjum porucznik Eugeniusz Bieder oraz pochodzący z Bochni podoficerowie: Stanisław Baruś i Roman Jakubowicz” – przypomina Ryszard Rybka. W kolejnym odcinku swojego cyklu opisuje działania polskiej kawalerii od zimy 1919 roku do zajęcia Kijowa.

Kronika publikuje wyjątkowe fotografie, pochodzące z prywatnych zbiorów Mirosława Mroczka, wykonane na bocheńskim Rynku podczas obchodów majowych świąt. Jedno z nich przedstawia wielkie uroczystości i defiladę wojskową w 1921 roku z okazji obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Drugie, sygnowane Foto Gargul Bochnia, wykonano w 1949 roku, gdy obchodzenie tego święta narodowego było już zakazane…

– „Frekwencja pierwszych zupełnie wolnych wyborów w powojennej Polsce, które odbyły się 27 maja 1990 r., sięgnęła w Bochni 50,2 procent – na 18 810 osób uprawnionych w wyborach udział wzięło 9 453 wyborców, którzy oddali 8 581 ważnych głosów” – przypomina Ireneusz Sobas i apeluje, byśmy nie zapominali ludzi, którzy kładli podwaliny samorządnej Bochni. Kronika publikuje zatem zdjęcie wykonane 10 lat temu podczas obchodów 20-lecia bocheńskiej samorządności. 

Jak świat radzi sobie z epidemią? O ocenę sytuacji i refleksje z innych krajów, nie tylko europejskich, Aleksandra Fortuna-Nieć prosi bochnian lub ludzi bezpośrednio związanych z Bochnią, którzy przebywają obecnie za granicą. – „Obawiam się, że życie jeszcze długo nie wróci do normy” – mówi Nina Budek, która mieszka w Los Angeles. Mateusz Cyrankiewicz, który przebywa obecnie w Republice Dominikańskiej, zauważa z kolei: – „Ludzie przebywają w domach, rozmyślając nad życiem, czasem, pracą, otoczeniem i sensem tego wszystkiego. To taki wielki globalny reset na wielu płaszczyznach.”

Mają 26 lat, a uratowały już niejedno życie. Do niedawna pracowały jako ratowniczki medyczne w bocheńskim szpitalu. Gdy wyjeżdżały za granicę, nikt nie przypuszczał jeszcze, że wkrótce całą Europę sparaliżuje epidemia koronawirusa. To, co Gaja Robak i Agnieszka Zagórowska mówią dzisiaj o swoich koleżankach i kolegach z byłej pracy, chwyta ze serce. – „Tęsknię, bo choć bezpieczniejsza jestem tutaj, wolałabym stać z nimi tam, w Bochni, ramię w ramię” – przyznaje jedna z rozmówczyń Aleksandry Fortuny-Nieć.

Na scenie można zobaczyć ją w różnych rolach – ze skrzypcami lub altówką, jako wokalistkę i aktorkę. Justyna Styczeń, czyli zeszłoroczna zdobywczyni tytułu „Młody Talent” i tegoroczna zwyciężczyni powiatowego turnieju poezji śpiewanej, marzy o studiowaniu filologii romańskiej i wokalistyki jazzowej. To kolejna bohaterka cyklu „Młodzi z przyszłością”. O wszystkich wyróżnionych w 65. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim Kronika pisze na sąsiednich stronach. 

Konkurs „Jak powstaje wiosna” ogłoszony przez Miejski Dom Kultury w Bochni miał być antidotum na nudę zamkniętych w czterech ścianach domów dzieci i ich rodzin. I tak też się stało, na konkurs wpłynęło 26 prac wykonanych samodzielnie, z rodzeństwem lub całymi rodzinami. Wybrane z nich podziwiać można na łamach Kroniki, a pozostałe na słupach ogłoszeniowych w centrum miasta.

O tym, jak bije się Gitarowy Rekord Guinnessa online opowiadają bocheńscy gitarzyści, którzy włączyli się w to niecodziennie wydarzenie, m.in. Krzysztof „Koder” Koszmider, Piotr Lekki i Piotr Włodarczyk (Stany Zjednoczone). – „To już nie są te same miasta, bez mieszkańców i odwiedzających je turystów życie ulicy na chwilę zamarło” – mówi Karolina Rynowska, która od niedawna interesuje się fotografią uliczną. Jej zdjęcia zobaczyć można było podczas grudniowej Galerii Bezdomnej w byłej synagodze na ulicy Trudnej, a teraz Kronika prezentuje je w artykule zatytułowanym „Bliżej ludzi”. 

Jednego z najbardziej nietypowych polskich ptaków, czyli dudka, przedstawia w dziale „Przyroda” Michał Wieciech z Nadleśnictwa Niepołomice. Z kolei o kłokoczce, czyli rzadkim, bardzo ciekawym krzewie, zwanym różańcowym, pisze Dominik Zwierniak. Zauważa: – „Oto przez środek jej stanowiska ktoś wytyczył sobie szlak przejazdu dla jakiegoś pojazdu terenowego, pewnie „wszędołazu”, czyli pisząc z angielska ,,quada” – prawdopodobnie kosztem jakiejś liczby krzewów kłokoczki. Rzecz tym bardziej szkodliwa, że w miejscu tym oprócz kłokoczki rosną także inne rośliny chronione – storczyki oraz bardzo już niestety nieliczna lilia złotogłów.”

„Są pożegnania, na które nigdy nie będziemy gotowi” – taki tytuł nosi wspomnienie o długoletnim pracowniku Stalproduktu i wybitnym człowieku sportu Romanie Kukli. – „Napisać o Romku – trener i działacz sportowy, to tak, jakby nic nie napisać. W swoich działaniach był nie tylko spoiwem łączącym pokolenia piłkarzy trenerów i kibiców całego niemal powiatu bocheńskiego, ale również wychowawcą młodzieży, społecznikiem i człowiekiem o ogromnej wrażliwości na nieszczęścia innych” – zauważa Jerzy Noskowiak. Na zdjęciu z 2001 roku odnajdą się podopieczni trenera Kukli… 

Joanna Jeziorek to kolejna bohaterka cyklu „Znamy się tylko z widzenia”. Pracowała m.in. w Muzeum Motyli i Małej Czarnej Bistro w Bochni. Obecnie jest zatrudniona w jednym z większych marketów w Bochni. 

Ulubionym zajęciem jest

zajmowanie się moimi czterema kotami i ponad setką roślin.

Ostatnio wzruszyłam się

patrząc na moich dziadków. Ponad pięćdziesiąt lat razem, a oni dalej są w sobie zakochani.

Zmęczenie mija, gdy

wracam do domu i przytulam się do mojego chłopaka.

Uzależniłam się

od kupowania roślin. To powoli staje się obsesją.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Jedyna w Małopolsce klasa o profilu cyberbezpieczeństwo powstanie w I LO w Bochni!

Dzisiaj w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej Jerzy Pączek wicedyrektor I LO w Bochni odebrał certyfikat potwierdzający zakwalifikowanie się szkoły do programu „CYBER.MIL...

Bochnia. Ok. 6 mln zł na węzeł przesiadkowy i e-administrację

W piątek wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka przekazał zastępcy burmistrza Bochni Gustawowi Korcie i staroście bocheńskiemu Adamowi Korcie promesy dotacyjne na węzeł...

Bochnia. Przy komendzie straży pożarnej zmieniają ruch na okrężny

Rozpoczęły się prace drogowe zmierzające do wprowadzenia ruchu okrężnego na skrzyżowaniach ulic Krzeczowska, Poniatowskiego, Trudna i Brzeska w Bochni. Nową organizację planuje...

Za tydzień w Bochni: Sąsiedzkie Targi Rzeczy Wszelakich

- Jeżeli masz w domu rzeczy, których już nie potrzebujesz, nie używasz, a mogą przydać się komuś innemu - przynieś je w...

„Integracja malowana dźwiękiem” przełożona na październik

13. Festiwal Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem” odbędzie się w październiku. Taką decyzję podjęli organizatorzy - dyrekcja Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. ks. Jana...

Artykuły promocyjne

Zdobądź atrakcyjny zawód z BOHLE POLSKA!

Zespół Szkół Nr 2 w Bochni we współpracy z renomowaną firmą Bohle Polska już od sześciu lat oferuje możliwość zdobycia ciekawego zawodu­­­­­...

Gmina Bochnia: Trwa realizacja 20 milionowego budżetu inwestycyjnego

W tym roku Gmina Bochnia przeznaczyła ponad 20 mln zł na wydatki inwestycyjne. – Tegoroczne dochody i wydatki...

PRACA w firmie SALVADOR: monter mebli, magazynier

Firma Salvador poszukuje osoby na stanowisko monter mebli, pracownik magazynu. Opis stanowiska:

TLENOTERAPIA w Bochni. Odetchnij czystym tlenem!

Gabinet hiperbaryczny Tlenoterapia w Bochni zaprasza na terapię tlenową, czyli naturalną metodę odzyskiwania zdrowia.

PRZYSTAŃ PIĘKNA. Promocja na Pierwsze Urodziny

Od roku w Bochni działa Centrum Kosmetyki Estetycznej PRZYSTAŃ PIĘKNA. Z okazji 1. urodzin od 10-go do końca czerwca salon oferuje na...

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

lipiec, 2020

21,882FaniLubię
803ObserwującyObserwuj
526SubskrybującySubskrybuj
X