29 tys. zł dotacji dla Muzeum na digitalizację 1000 fotografii

-

Narodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło nabór do programu dotacyjnego „Kultura w sieci”, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotację w wysokości 29 tys. zł otrzyma Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, a 87 tys. zł trafi do Muzeum Ziemi Wiśnickiej.

Do podziału było 60 mln zł na wsparcie i rozwój działalności kulturalnej i artystycznej w sieci w czasie epidemii koronawirusa. Wszystkie efekty działań dostępne będą za darmo w internecie.

Zgłoszono 5 948 wniosków na łączną kwotę ponad 471 mln zł. Po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej wybrano 1 182 zwycięskie projekty.

Wśród projektów wyłonionych do otrzymania dotacji jest „Ze szklanej płyty na megabity” przygotowany przez pracowników Muzeum w Bochni. Celem zadania jest przeniesienie 1000 fotografii z negatywów szklanych na nośnik cyfrowy i udostępnienie ich online na stronie internetowej bocheńskiego muzeum.

Zbiór stanowi wyjątkową dokumentację małomiasteczkowej rzeczywistości w przedwojennej Rzeczypospolitej na przykładzie Nowego Wiśnicza i okolicznych miejscowości, a ze względów technicznych pozostaje obecnie poza jakąkolwiek dostępnością. Zdjęcia dokumentują niemal wszystkie dziedziny życia społeczności na znacznym obszarze powiatu bocheńskiego w okresie II Rzeczypospolitej.

Fotografie przedstawiają ludzi zamieszkujących tę ziemię, ich życie codzienne – pracę, zajęcia, warunki egzystencji, typy ludzkie, ubiór charakterystyczny dla rozmaitych warstw społecznych, życie rodzinne, zwyczaje, obrzędy i celebrowanie czasu odświętnego, wydarzenia religijne i dziejowe Polaków z lokalnej perspektywy, kultywowanie tradycji patriotycznych odwołujących się głównie do doświadczeń Wielkiej Wojny i lat 1918-1920, budowanie etosu służby publicznej i ofiarności obywatelskiej.

Finalnym efektem projektu będzie dostępność online całości zbioru wzbogacona komentarzem słownym. Publikację zaplanowano do końca października 2020 r.


Oprócz bocheńskiego muzeum wsparcie w ramach programu „Kultura w sieci” otrzymało również m.in. Muzeum Ziemi Wiśnickiej (87 tys. zł na projekt „Tryptyk Wiśnicki, czyli historia muzyką pisana”).

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

marzec, 2023