W Brzeźnicy pijany kierowca zepchnął rowerzystów do rowu. Inny rozbił auto w Trzcianie

-

Blisko 1 promil alkoholu w organizmie miał mężczyzna, który w miniony piątek doprowadził do wypadku w podbocheńskiej Brzeźnicy. – Kierujący samochodem marki BMW w trakcie wyprzedzania dwóch rowerzystów zepchnął ich do rowu – poinformował Łukasz Ostręga, rzecznik prasowy bocheńskiej policji.

Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że 68-letni kierowca był pijany (0,92 promila alkoholu w organizmie). Cykliści z obrażeniami ciała trafili do szpitala, na szczęście ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

68-letni mieszkaniec powiatu bocheńskiego odpowie przed sądem za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości.

Wypadek w Brzeźnicy. Fot. screen Strava

W Trzcianie kierowca BMW miał 2,5 promila

Kolejne zdarzenie miało miejsce 23 maja, na drodze powiatowej w Trzcianie. Tam kierujący innym BMW nagle zjechał z jezdni do przydrożnego rowu, gdzie wbił się w betonowy mostek drogowy. Zakleszczonego mężczyznę pomogli wydostać świadkowie zdarzenia, którzy powiadomili służby ratunkowe i Policję.

Na szczęście 34-letniemu kierowcy, który podróżował sam nic poważnego się nie stało. Badanie alkomatem również w tym przypadku potwierdziło, że kierowca znajdował się pod wpływem alkoholu (2,58 promila).

Wypadek w Trzcianie. Fot. KPP Bochnia

Takie zdarzenia ukazują, jak wielkim zagrożeniem na drogach są nietrzeźwi kierujący. Pijani kierowcy lekceważą przepisy drogowe i nie mają pełnej kontroli nad pojazdem. Jeżeli dochodzi do tego nadmierna prędkość i brawura często kończy się to tragedią. Nie lekceważmy sygnałów wskazujących, że kierowca może być od wpływem alkoholu. Reagujmy, gdy widzimy, że pijany wsiada za kierownicę. Poinformuj policję. Twoje zgłoszenie może uratować komuś życie.

Za kierowanie w stanie nietrzeźwości według Kodeksu Karnego grozi kara 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Ponadto osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi.

Przestępstwo spowodowania wypadku drogowego opisane jest w art. 177 kodeksu karnego. W zależności od uszczerbku na zdrowiu osoby pokrzywdzonej, zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3, lub karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8, jeżeli skutkiem wypadku jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu. W wypadku kiedy sprawcą opisanego wyżej przestępstwa był kierowca znajdujący się w stanie nietrzeźwości, sąd może wymierzyć karę pozbawienia wolności nawet na 12 lat.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

lipiec, 2022

X