Bochnia. Zarząd os. Niepodległości apeluje o przywrócenie normalnego funkcjonowania oświetlenia ulicznego

-

Zarząd największego osiedla w Bochni przesłał do burmistrza miasta oraz przewodniczącego rady miejskiej apel o przywrócenie normalnego funkcjonowania oświetlenia ulicznego. – W ostatnim czasie do zarządu kierowanych jest coraz więcej pytań i skarg związanych z wyłączeniem oświetlenia w mieście na czas trwania spowolnienia gospodarczego, wywołanego kryzysem związanym z koronawirusem – wyjaśniono w piśmie, podnosząc jednocześnie, że szukania oszczędności nie powinno rozpoczynać się od pogarszania bezpieczeństwa mieszkańców.

Mieszkańcy są zaniepokojeni

– Oświetlenie ulic, dróg i placów, to nie tylko oświetlenie dla uczestników ruchu kołowego, ale przede wszystkim ważny aspekt budujący poczucie bezpieczeństwa dla mieszkańców. Dotyczy to nie tylko osób przemieszczających się późnym wieczorem po osiedlu (młodzież, osoby wracające z pracy na późnowieczorne zmiany oraz osoby wykorzystujące coraz cieplejsze noce do spacerów), ale również mieszkańców najniższych kondygnacji zabudowań wielorodzinnych. Uwagi skierowane są głównie przez osoby starsze, które najzwyczajniej boją się włamań do mieszkań i rozbojów. Uwagi spływają także od zaniepokojonych właścicieli samochodów parkujących na osiedlu – wyjaśniono w piśmie przesłanym do magistratu.

Autorzy zwracają uwagę: – W ostatnich latach na Osiedlu Niepodległości pojawiało się wiele przypadków kradzieży aut, kół, czy nawet majątku domowego nie tylko w nocy, ale i w biały dzień. Sprawców w wielu przypadkach nie złapano, monitoring miejski akurat w tym czasie miał „awarie” lub lokalizacja kamer (nad blokami – absurd!) nie pozwoliła na identyfikację sprawcy. Tym bardziej można mieć przekonanie, że spowite przez absolutną ciemność miasto będzie “atrakcyjnym” punktem dla złodziei.

Coraz cieplejsze noce to także wzmożona “aktywność” społeczna, na terenie nie tylko naszego osiedla, ale i całego miasta. Aktywność ta nierzadko przejawia się obecnością alkoholu lub innych środków odurzających, a pełne wyciemnienie chodników to nic innego jak stworzenie przestrzeni do nocnych spotkań, bez obaw o zauważenie. Brak nocnych patroli policji i straży miejskiej w głębi osiedla dodatkowo sprzyja takim zgromadzeniom.

Oszczędności należy szukać gdzie indziej

– Pomimo świadomości aktualnych trudności budżetowych, uważamy, że wyłączanie oświetlenia ulicznego, jako ważnego aspektu funkcjonowania naszej społeczności, powinien być brany pod uwagę jako ostateczność, a nie jako działanie pierwszej kolejności podkreśla zarząd os. Niepodległości.

– Rodzą się bowiem pytania, czy w budżecie Miasta Bochni, zakładającym sumę wydatków na ponad 166 milionów złotych, w pierwszej kolejności należy szukać oszczędności kosztem bezpieczeństwa mieszkańców? Czy rzekoma oszczędność 2.000 zł na dobę na oświetleniu, przy tak dużym budżecie Miasta, jest  dobrą drogą? Nasuwa się tutaj temat braku racjonalnej polityki wymiany oświetlenia na nowoczesne lampy energooszczędne, często z własnym systemem pozyskiwania energii słonecznej, który znacząco wpłynąłby na wydatki związane z oświetleniem miasta, nie tylko w czasach kryzysu, ale także w czasach nieco bardziej spokojnych.

Autorzy pisma nawiązali także do naszych informacji o rozważaniu organizacji koncertów Dni Bochni w drugiej połowie roku.

– Zgadzamy się z faktem, że rozrywka i kultura są bardzo ważnymi aspektami funkcjonowania społeczeństwa, ale absurdem wydaje się to w sytuacji, kiedy brakuje środków w „miejskiej kasie” i szuka się ich oszczędzając na bezpieczeństwie mieszkańców. Stanowczo chcemy podkreślić nasze stanowisko, że bezpieczeństwo mieszkańców jest najważniejsze i cięcia budżetowe w tym aspekcie powinny być zupełną ostatecznością. Dodatkowo warto zaznaczyć, iż brak jednoznacznej informacji, co do okresu na jaki wprowadzono oszczędności, uniemożliwia ocenę kosztów tego rozwiązania dla lokalnej społeczności – czytamy w stanowisku zarządu os. Niepodległości.

Apel zakończono deklaracją współpracy z magistratem „przy wypracowaniu sposobów działania” oraz obietnicą „wszelkiej możliwej pomocy”.

– Wierzymy, że zaproszenie do takiej współpracy zarządów wszystkich osiedli pozwoli wspólnie zbudować wokół tego tematu poczucie zbiorowej odpowiedzialności i troski o wzajemne bezpieczeństwo – podkreślono. – Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców jest jednym z podstawowych obowiązków i zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego. Zapobiegajmy przestępczości, dbajmy o bezpieczeństwo obywateli i porządku publicznego.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

listopad, 2022