R e k l a m a

„Czeka nas bardzo ciepłe lato” – prognozują synoptycy IMGW

-

IMGW-PIB prognozuje bardzo ciepłe lato. Od czerwca do sierpnia, średnia temperatura powietrza w Polsce będzie powyżej normy na co wskazują analizy wszystkich modeli pogodowych. W normie również prognozuje się opady.

Uwaga: Prognozy długoterminowe warunków termiczno-opadowych obarczone są błędem i należy na bieżąco monitorować sytuację prognozy w serwisie pogodowym IMGW-PIB.

Ciepły czerwiec i trochę deszczu 

W czerwcu średnia temperatura powietrza w całym kraju może być wyższa od normy wieloletniej. Dla prognozy opadów modele nie są już tak zgodne. Synoptycy IMGW prognozują liczbę dni z opadem w normie, jedynie na północnym wschodzie oraz Mazowszu i Polesiu powyżej normy.

Ogólnie czerwiec, według orientacyjnej prognozy meteorologicznej, będzie suchym i ciepłym miesiącem. Oznaczać to będzie realny powrót zagrożenia suszą hydrologiczną w zlewni Wisły i dalsze pogorszenie się sytuacji w zlewni Odry.

Cieplej w lipcu, więcej deszczu

Prognozy temperatury na lipiec wskazują na ciepły miesiąc dla większości kraju. Średnia temperatura powietrza powinna być w normie lub powyżej normy. W lipcu suma opadów, podobnie jak liczba dni z opadem powinna mieścić się w normie lub nieznacznie powyżej norm, co powinno stworzy korzystne warunki dla rozwoju wegetacji roślin i upraw.

Tegoroczny lipiec będzie kontynuacją trudnej sytuacji niżówki hydrologicznej z czerwca. Prognozowane sumy opadów głównie w normie nie zwiastują długotrwałej poprawy sytuacji hydrologicznej. Chwilową poprawę warunków mogą przynieść opady burzowe. Będą to jednak pojedyncze epizody opadowe, które jedynie lokalnie mogą doprowadzić do wzrostów, głównie na rzekach górskich.

Gorący sierpień i mniej opadów 

Średnia temperatura na przeważającym obszarze kraju powinna być powyżej normy i tylko miejscami, głównie na północy Mazowsza i na Podlasiu może być w normie. Z kolei wyniki modeli dla miesięcznej sumy opadów są niejednoznaczne i rozbieżne. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to opady w normie lub nieco powyżej normy. Istnieje jednak ryzyko, że w południowej Wielkopolsce, na Opolszczyźnie oraz lokalnie na Polesiu i Wyżnie Lubelskiej miesięczna suma opadów będzie poniżej normy.

Sierpień będzie przedłużeniem suchego okresu. W wielu miejscach w kraju nadal będzie występowało zagrożenie pogłębioną niżówką hydrologiczną. Niewielkie przekroczenie wieloletniej normy opadowej może nastąpić w wyniku opadów o charakterze burzowym, typowych dla półrocza letniego.

źródłoIMGW-PIB

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc