Dąbrówka. Kobiety straciły dom w pożarze. Lokalna społeczność chce go odbudować

-

Pożar, który wybuchł przed tygodniem w Dąbrówce (gmina Rzezawa) zabrał dach nad głową zamieszkującym razem matce z córką. Dzięki uprzejmości bliskich i przyjaciół, kobiety znalazły tymczasowy bezpieczny kąt. Lokalna społeczność mobilizuje się, by odbudować ich dom – chętnych nie brakuje.

Na szybko zwołanym nadzwyczajnym zebraniu Rady Sołeckiej ustalono, że w niedzielę 7 czerwca zostanie przeprowadzona kwesta do puszek – datki zbierać będą sołtys Marcin Bielak i członkowie rady sołeckiej. W międzyczasie rozpoczęto załatwianie formalności, a do sołysa zaczęły zgłaszać się osoby przekazując pierwsze potrzebne materiały. – Dotarł już pierwszy transport pustaków ceramicznych ofiarowany przez jednego z mieszkańców Dąbrówki i PSB Victory Dębno Stanisław Barnaś – informował na gorąco Marcin Bielak.

W kolejnych dniach odzew był coraz większy. – Na apel o pomoc odpowiedział pan Kamil Wojtoń z firmy Usługi geodezyjne Woj-Geo dokonując bezpłatnie pomiarów geodezyjnych za co składam mu podziękowanie. Przedsiębiorstwo Ekombud podstawilo bezpłatnie kontener. Mamy już ekipę murarską, naszych niezastąpionych braci Struzik z panem Tadkiem. Zgłosił się również Michał Rudnik gotowy wykonać instalację hydrauliczną jak i Adam Nita który położy glazurę. Tynki i wylewki wykona firma Piotr-Bud Piotr Pytel. Do składów budowlanych zostały rozesłane prośby o przekazanie materiałów. Ania i Przemek Ćwik przekazali deski budowlane, a pan Wojciech Szczypka zadeklarowal użyczenie materiałów szalunkowych – wylicza gospodarz Dąbrówki.

Pomoc zaoferowały również władze Rzezawy – zdecydowano o przekazaniu zasiłku celowego, który w części pokryje koszt całkowitej odbudowy spalonego domu. Ponadto gmina zobowiązała do pokrycia kosztów lokalu zastępczego na czas remontu. Dodatkowo rodzina zostanie objęta wsparciem finansowym jak również pracą socjalną ze strony Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzezawa.

– W najbliższą sobotę jeśli pogoda pozwoli zapraszamy wszystkich chętnych do pracy przy rozbiórce na godz. 8:00. Dziękujemy również za zgłoszenia chęci wykonania poszczególnych prac. Jesteśmy głęboko przekonani, że wspólnymi siłami damy radę odbudować dom dla naszych mieszkanek – podsumowuje Marcin Bielak.

Osoby, które chciałyby wesprzeć akcję pomocy mieszkankom Dąbrówki np. przekazując potrzebne materiały, mogą kontaktować się z koordynującym działania sołtysem Dąbrówki Marcinem Bielakiem (tel. 600 229 388).

Lista potrzebnych materiałów:

ok 1200 sztuk pustaków ceramicznych  gr 25 cm 
ok 330 sztuk pustaków ceramicznych gr 12 cm 
50 worków cementu 
5 baniek 5 litrowych plastyfikatora 
7 ton piasku żółtego 
120 sztuk stali zbrojeniowej fi 12 dł. 12 mb,
40 sztuk stali zbrojeniowej fi 8 dł 12 mb ,
przewody kominowe 
fi 160 dł 5mb ,kształtka kominowa rondo 2,75mb, kształtka kominowa rondo z podwójna wentylacją 2,25 mb , kształtka wentylacyjna 3 komorowa 2,5mb 
drewno na więźbę dachową 
murłaty 16 x 16 dł. 2 x 9,5 mb, 2 x 8,0 mb,
krokwie 16 x 8 dł. 5 mb szt. 22
krokwie 16 x 8 dł. 4 mb szt. 20
blacha dachowa w ilości ok 165 m2 

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

czerwiec, 2023