R e k l a m a

ZUS: pomoc w regionie to już ponad miliard złotych

-

W województwie małopolskim Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrealizował pomoc z tarczy antykryzysowej na ponad miliard złotych. Zwolnienie ze składek sięgnęło 720 mln złotych, a wypłacone postojowe to już 298 mln złotych.

W naszym województwie ZUS zatwierdził zwolnienie z opłacenia składek za marzec i kwiecień dla niemal 170 tys. płatników, w łącznej wysokości 720 mln złotych. Kwota zwolnionych składek za marzec to 383 mln zł, za kwiecień zaś 337 mln złotych.

Małopolska trzecia w kraju

Małopolska jest jednym z trzech regionów w Polsce, obok Mazowsza i Śląska, gdzie wypłacono najwyższą kwotę postojowego, bo aż 298 mln złotych. Świadczenia trafiły do 152 tys. osób. Najwięcej przekazał krakowski oddział ZUS – 75,4 tys., na łączną kwotę 145 mln złotych. Sądecka placówka zrealizowała ponad 36,8 tys. przelewów z postojowym, których wysokość to 72 mln złotych. W chrzanowskim ZUS wypłaconych niemal 44 mln złotych, a przelewy trafiły do 22,2 tys. osób. Oddział w Tarnowie natomiast wypłacił 17,9 tys. świadczeń, na łączną kwotę 37 mln złotych.

Tarcza to też odroczenia i raty

Placówki ZUS w Małopolsce również rozpatrzyły w ramach tarczy antykryzysowej ponad 11 tys. wniosków, które dotyczą ulg i umorzeń (w Krakowie – 6,2 tys., w Nowym Sączu – 2,3 tys., w Chrzanowie – 1,3 tys. i w Tarnowie – 1,2 tys.). W ten sposób odroczono termin płatności składek lub rozłożono zaległości na raty.

Ponad 97 proc. wniosków załatwionych

W całym kraju przelano na konta 1,4 mln świadczeń postojowych, w łącznej wysokości przeszło 2,7 mld złotych. To już 97 proc. zrealizowanych wniosków za marzec i kwiecień. W przypadku pozostałych 3 proc. spraw trwa postępowanie wyjaśniające albo wydano decyzję odmowną. Natomiast zwolnienie z opłacenia składek do ZUS sięgnęło kwoty ponad 7,4 mld złotych, z którego skorzystało w marcu i kwietniu ok. 1,7 mln przedsiębiorców.

Sprawdź w PUE

Osoby, które złożyły wniosek o zwolnienie z opłacenia składek czy postojowe, mogą teraz sprawdzić przez internet szczegóły swojej sprawy w ZUS. Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS udostępniliśmy dane o statusie wniosku. Na naszej stronie internetowej zamieściliśmy wskazówki, jak skorzystać z takiego podglądu.

źródłoinf. prasowa

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

luty, 2024