We wtorek Bochnię odwiedził Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, który przed budynkiem I Liceum Ogólnokształcącego mówił o utworzeniu w tej najstarszej bocheńskiej szkole średniej klasy o profilu „cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”. Nabór ruszy w przyszłym roku, czyli nauka rozpocznie się we wrześniu 2021 r.
Jak już informowaliśmy I LO w Bochni jest jedyną szkołą w Małopolsce, która przystępuje do programu Ministerstwa Obrony Narodowej pn. „CYBER.MIL z KLASĄ” (link do tekstu TUTAJ).
Takich klas w całej Polsce będzie 16 – po jednej w każdym województwie. Nadzór merytoryczny nad realizacją inicjatywy będzie sprawować Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz Wojskowa Akademia Techniczna.
– Zarówno jako Polska, ale także jako Sojusz Północnoatlantycki, musimy mierzyć się ze współczesnymi wyzwaniami do których należy cyberterroryzm, czy cyberzagrożenia, których doświadczają wszystkie państwa na świecie, a w sposób szczególny NATO – powiedział Marcin Ociepa, sekretarz stanu w ministerstwie obrony narodowej.
– Nie ma dzisiaj wątpliwości, że państwo polskie musi stawiać tym wyzwaniom czoła. W sposób odpowiedzialny utworzyliśmy Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Kształcimy kolejne kadry w ramach Wojskowej Akademii Technicznej, ale chcielibyśmy bardzo mocno zainwestować w szkolnictwo średnie – mówił Marcin Ociepa.
Uczniowie będą kształcić się m.in. z takich przedmiotów jak: kryptografia, historia kryptografii, cyberbezpieczeństwo, zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji.
– Specjalistyczne przedmioty będą prowadzone nie tylko przez nauczycieli tutejszej szkoły, ale również przez fachowców zewnętrznych, w tym fachowców wojskowych. Wsparciem dla tego projektu będzie Wojskowa Akademia Techniczna – zwrócił uwagę poseł Stanisław Bukowiec.
– Kto nie idzie naprzód, ten się cofa. Wychodząc z tego słusznego założenia postanowiliśmy do tradycyjnych kierunków w naszej szkole aplikować o tę klasę. Wynikało to również z zainteresowania naszych uczniów, z których wielu wybiera Wojskową Akademię Techniczną, bądź Wojskową Akademię Medyczną – stwierdziła Jolanta Kruk, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni. Dodała również, że o wyborze I LO w dużej mierze zadecydowały wyniki uczniów I LO w egzaminach maturalnych.
Starosta bocheński Adam Korta przyznał, że młodzież zainteresowana jest nowymi profilami, zwłaszcza związanymi z obroną.
– W tym roku zarząd powiatu podjął decyzję, aby w szkołach utworzyć również inne kierunki. Przede wszystkim chcę pochwalić się, bo w II Liceum Ogólnokształcącym utworzyliśmy kierunek o profilu mundurowym. Zakładaliśmy, że powstanie 32-osobowy oddział, a już do dziś zgłosiło się ok. 100 osób, więc może się okazać, że powstaną 2 oddziały – powiedział starosta Adam Korta.
Ministerstwo Obrony Narodowej przewiduje na cały projekt 5,5 mln zł. Pieniądze będą przeznaczone m.in. w kadrę oraz sprzęt komputerowy.