Cyberbezpieczeństwo w I LO. O nowym profilu mówił w Bochni wiceminister MON – ZDJĘCIA

-

We wtorek Bochnię odwiedził Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, który przed budynkiem I Liceum Ogólnokształcącego mówił o utworzeniu w tej najstarszej bocheńskiej szkole średniej klasy o profilu „cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”. Nabór ruszy w przyszłym roku, czyli nauka rozpocznie się we wrześniu 2021 r.

Jak już informowaliśmy I LO w Bochni jest jedyną szkołą w Małopolsce, która przystępuje do programu Ministerstwa Obrony Narodowej pn. „CYBER.MIL z KLASĄ” (link do tekstu TUTAJ).

Takich klas w całej Polsce będzie 16 – po jednej w każdym województwie. Nadzór merytoryczny nad realizacją inicjatywy będzie sprawować Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz Wojskowa Akademia Techniczna.

Zarówno jako Polska, ale także jako Sojusz Północnoatlantycki, musimy mierzyć się ze współczesnymi wyzwaniami do których należy cyberterroryzm, czy cyberzagrożenia, których doświadczają wszystkie państwa na świecie, a w sposób szczególny NATO – powiedział Marcin Ociepa, sekretarz stanu w ministerstwie obrony narodowej.

Nie ma dzisiaj wątpliwości, że państwo polskie musi stawiać tym wyzwaniom czoła. W sposób odpowiedzialny utworzyliśmy Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Kształcimy kolejne kadry w ramach Wojskowej Akademii Technicznej, ale chcielibyśmy bardzo mocno zainwestować w szkolnictwo średnie – mówił Marcin Ociepa.

Uczniowie będą kształcić się m.in. z takich przedmiotów jak: kryptografia, historia kryptografii, cyberbezpieczeństwo, zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji.

Specjalistyczne przedmioty będą prowadzone nie tylko przez nauczycieli tutejszej szkoły, ale również przez fachowców zewnętrznych, w tym fachowców wojskowych. Wsparciem dla tego projektu będzie Wojskowa Akademia Techniczna – zwrócił uwagę poseł Stanisław Bukowiec.

Kto nie idzie naprzód, ten się cofa. Wychodząc z tego słusznego założenia postanowiliśmy do tradycyjnych kierunków w naszej szkole aplikować o tę klasę. Wynikało to również z zainteresowania naszych uczniów, z których wielu wybiera Wojskową Akademię Techniczną, bądź Wojskową Akademię Medyczną – stwierdziła Jolanta Kruk, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni. Dodała również, że o wyborze I LO w dużej mierze zadecydowały wyniki uczniów I LO w egzaminach maturalnych.

Starosta bocheński Adam Korta przyznał, że młodzież zainteresowana jest nowymi profilami, zwłaszcza związanymi z obroną.

W tym roku zarząd powiatu podjął decyzję, aby w szkołach utworzyć również inne kierunki. Przede wszystkim chcę pochwalić się, bo w II Liceum Ogólnokształcącym utworzyliśmy kierunek o profilu mundurowym. Zakładaliśmy, że powstanie 32-osobowy oddział, a już do dziś zgłosiło się ok. 100 osób, więc może się okazać, że powstaną 2 oddziały – powiedział starosta Adam Korta.

Ministerstwo Obrony Narodowej przewiduje na cały projekt 5,5 mln zł. Pieniądze będą przeznaczone m.in. w kadrę oraz sprzęt komputerowy.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

czerwiec, 2022

X