R e k l a m a

Otwarcie wystawy „Sakralne Dziedzictwo Ziemi Wiśnickiej”

-

W piątek 7 sierpnia o godz. 15.00 w plenerowej galerii przed wejściem do galerii FAKT w wiśnickim ratuszu zostanie otwarta wystawa „Sakralne Dziedzictwo Ziemi Wiśnickiej”.

Koncepcja zorganizowania właśnie takiej wystawy wypływa z refleksji i woli upamiętnienia obchodzonych w roku 2020 jubileuszy. Z rokiem 1520 wiąże się wspomnienie budowy kościoła pw. Wojciecha w Starym Wiśniczu, równo cztery wieki temu ukończono budowę kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Nowym Wiśniczu.

Również przed czterystu laty do ówczesnego kościoła pw. Św. Jakuba w Królówce został przywieziony słynący łaskami obraz „Przemienienie Pańskie”, a 80 lat temu została wyburzona świątynia wotywna klasztoru karmelickiego pw. „Chrystusa Zbawiciela” w Nowym Wiśniczu. W dostępnych zapiskach można dopatrzeć się także okrągłej daty powstania kwater z kościoła pw. Ducha Świętego w Chronowie, które stanowią fragmenty nieznanego bliżej szesnastowiecznego tryptyku (datowanie obrazów przypada na lata 1520-1530).

Organizatorzy chcą zaoferować zwiedzającym chwilę refleksji i wewnętrznych doświadczeń płynących z uroku tej ekspozycji. Wybrane, malarskie interpretacje i rzeźby wprowadzają w barwny, fascynujący świat kultury minionych czasów i dowodzą o naszych korzeniach. Wystawa tak została ułożona, aby zwiedzający od pierwszej chwili zagłębiając się w treść oglądanego dzieła mógł posiłkować się informacją ukazującą jego kontekst historyczny.

Przedstawiona ekspozycja, którą tworzą reprodukcje na ogół rozpoznawalnych czy wręcz znanych obrazów i rzeźb opowiada także o kulturze duchowej tych, którzy ją tworzyli i tych, którym nie tylko przez stulecia służyła, ale nadal służy.

Ponadto sztuka sakralna, z którą na co dzień spotykamy się w naszym życiu nie tylko pełni funkcję kulturową, estetyczną czy edukacyjną ale patrząc z punktu teologicznego jest również ,,pośrednikiem” spotkania i prowadzi do adoracji.

Wyrasta z wiary kościoła i do tej wiary nie tylko nawiązuje ale również zbliża. Dlatego dobrze jest poznać wartości kulturowe i duchowe zapisane w dziełach sztuki będących Sakralnym Dziedzictwem Ziemi Wiśnickiej, a przy stosownej okazji zwiedzić również obiekty, w których znajdują się oryginalne prace.

Zorganizowanie wystawy nie byłoby możliwe bez współpracy z wieloma życzliwie nastawionymi osobami, którym dziękują: burmistrz Nowego Wiśnicza, przewodniczący Rady Miejskiej w Nowym Wiśniczu oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Wiśniczu.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia