PRZEPROSINY
Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.

R e k l a m a

„Fenomen Giewontu” i „Tatrzańskie pejzaże” w Muzeum – ZDJĘCIA

-

W piątek w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zorganizowano ostatnie wakacyjne spotkanie w ramach Muzealnej Akademii Historycznej. Wojciech Szatkowski (Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem) opowiedział o „Fenomenie Giewontu”. Po tym spotkaniu otwarto wystawę „Józef Mularczyk (1916-2009) – Tatrzańskie pejzaże”.

Giewont od zawsze działał i działa na wyobraźnię górali, turystów i ludzi gór. Spotkanie było więc opowieścią, w formie prezentacji multimedialnej, o masywie Giewontu (1894 m n.p.m.), związanych z nim ciekawostkach historycznych, topograficznych, pasterskich, wypadkach. Nie zabrakło także legend oraz anegdot (również humorystycznych) dotyczących góry, w której wielu dopatruje się postaci śpiącego rycerza.

Z kolei wystawa „Tatrzańskie pejzaże” jest bezpośrednim efektem najnowszego daru przekazanego do zbiorów Muzeum w lipcu bieżącego roku. Ten cenny dar pani Bożeny Mularczyk, zawierający 21 obrazów olejnych autorstwa Józefa Mularczyka, ukazujących pejzaże z Tatr, magiczny widok Kazimierza nad Wisłą oraz krajobrazy z okolic Bochni, uzupełniony został pięcioma obrazami, które były już wcześniej w posiadaniu Muzeum.

Józef Mularczyk związany był z Bochnią od 1974 roku, wcześniej aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym, kolejno: Tarnowa, Lęborka, Zakopanego. Prezentowane obecnie takie obrazy, jak Giewont i Czerwone Wierchy, czy Giewont wczesną wiosną wspaniale połączyły się z opowieścią o masywie górskim, wznoszącym się nad Zakopanem.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia