W szkołach Powiatu Bocheńskiego naukę rozpoczęło prawie 5 tys. uczniów – list starosty

-

We wtorek w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Bocheński naukę rozpoczęło 4727 uczniów w 169 oddziałach. Do klas pierwszych dokonano naboru 1113 uczniów. Z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego starosta bocheński Adam Korta skierował list do dyrekcji szkół, nauczycieli, uczniów oraz rodziców.

Liczba uczniów w poszczególnych szkołach:

 • I Liceum Ogólnokształcące – 973 uczniów w 33 oddziałach;
 • II Liceum Ogólnokształcące – 431 uczniów w 15 oddziałach;
 • Zespół Szkół Nr 1 w Bochni – 1656 uczniów w 56 oddziałach;
 • Zespół Szkół Nr 2 w Bochni – 700 uczniów w 28 oddziałach;
 • Zespół Szkół Nr 3 w Bochni – 724 uczniów w 28 oddziałach;
 • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łapanowie – 234 uczniów w 14 oddziałach.

Liczba uczniów zrekrutowanych do klas I w roku szkolnym 2020/2021:

 • I LO – 248;
 • II LO – 147;
 • ZS Nr 1 – technikum – 236, LO – 54, BSIS – 87 (razem: 377);
 • ZS Nr 2 – technikum – 104, BSIS – 30 (razem: 134);
 • ZS Nr 3 – technikum – 116, BSIS – 29 (razem: 145);
 • CKZiU w Łapanowie – technikum – 47, BSIS – 15 (razem: 62).

Liczba uczniów i oddziałów klas I z podziałem na typy szkół (łącznie):

 • LO – 449 (15 oddziałów);
 • T – 503 (17 oddziałów);
 • BSIS – 161 (6 oddziałów);
 • razem: 1113 (38 oddziałów).

List Starosty Bocheńskiego z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021:

…Nauka to podróż, która trwa przez cale życie.
Dla otwartych umysłów świat jest pełen pytań,
na które warto poznać odpowiedzi…

Szanowna Dyrekcjo, Nauczyciele
i Pracownicy Szkoły
Szanowni Uczniowie i Rodzice

Dzisiaj, dźwiękiem pierwszego dzwonka rozpoczęliśmy długo oczekiwany kolejny rok szkolny 2020/2021 – czas pracy i nauki. Ubiegły rok szkolny, w związku ze stanem pandemii i koniecznością zdalnego nauczania był wielkim wyzwaniem dla młodzieży , rodziców, nauczycieli i dyrekcji szkół oraz organu prowadzącego. Wszyscy sprostaliśmy temu wyzwaniu, a wspólny wysiłek przyniósł wymierne efekty. Uczniowie otrzymali promocje do kolejnej klasy, a absolwenci mierzyli się z egzaminem dojrzałości oraz egzaminami zawodowymi. Mam nadzieję że również i w tym roku zdamy ten trudny egzamin. Mając na uwadze najwyższą troskę o życie i zdrowie uczniów, nauczycieli i pozostałych pracowników jednostek oświatowych , zapewniam że Powiat Bocheński nadal jako priorytet stawia sobie zapewnienie bezpiecznych warunków w szkołach i placówkach oświatowych.

Szanowna Dyrekcjo, Drodzy Nauczyciele,
nawiązując do słów Alberta Einsteina: „Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek”. Szkoła nie tylko winna uczyć i wychowywać , ale również dbać o przygotowanie młodych ludzi do dalszego kształcenia i rozwijać ich pasje. Bardzo ważne jest to, aby szkoła wychowywała młodzież w duchu patriotycznym, dbając o wpajanie im pamięci historycznej i poczucia przynależności do wspólnoty narodowej. Tylko w warunkach przestrzegania szkolnych standardów można realizować ambitne plany edukacyjne i wychowawcze oraz zapewnić bezpieczeństwo. Życzę Państwu by w szkole panowały pozytywne, twórcze relacje, wzajemna otwartość i zaufanie, poczucie odpowiedzialności za innych we wspólnocie. Jestem przekonany, iż te wyznaczniki ułatwią osiągnięcie celów edukacyjnych i tym samym będą sprzyjać owocnej pracy, dającej zadowolenie i satysfakcje. Wielką radością jest poziom zdawalności matur przez ubiegłorocznych maturzystów – 82%, który daje nam pierwsze miejsce w województwie małopolskim – na równi z Krakowem. Natomiast wynik poziomu zdawalności matur w technikach, wynoszący 82%, jest najlepszym wynikiem na całym terenie działania Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie tj. w województwach małopolskim, lubelskim i podkarpackim. Ogromy wysiłek uczniów i ich nauczycieli pomimo nauczania zdalnego i przebiegu egzaminów w dużym stresie wynikającym z reżimu sanitarnego, przyniósł wymierny efekt, którym się chlubimy.

Drodzy Rodzice,
jesteście Państwo najważniejszym ogniwem w procesie wychowania i nauczania Waszych dzieci, wzorcem postępowania , źródłem stabilizacji bytowej i emocjonalnej oraz solidną podporą w zmaganiach z trudami tego świata. W ślad za św. Janem Pawłem II powtórzę „Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka”. Niech wyrazem tej troski będzie też Wasze wsparcie i aktywny udział w procesie edukacji. Za poprzedni rok i podjęte trudy wsparcia waszych dzieci podczas zdalnego nauczania jeszcze raz dziękuję.

Drodzy Uczniowie,
stajecie dziś u progu nowego roku szkolnego, pełnego wyzwań i nieodkrytych jeszcze dróg i ścieżek. Życzę Wam, aby przygoda odkrywania wiedzy i zdobywania umiejętności była dla Was nieustająco fascynującym doświadczeniem. Pamiętajcie, że „Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne. Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe”. Niech zatem każdy nowy dzień przynosi Wam rzeczy warte podjęcia trudu poszukiwań. Szczególnie witam uczniów klas pierwszych, których w tym roku szkolnym do naszych szkół przyszło 1113 z terenu Powiatu Bocheńskiego i powiatów ościennych. Całej Społeczności Szkolnej życzę, na progu rozpoczynającego się nowego roku szkolnego 2020/2021, aby każdy dzień był źródłem radości, satysfakcji i sukcesów.

Powodzenia!

Starosta Bocheński
Adam Korta

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

luty, 2021

23,703FaniLubię
900ObserwującyObserwuj
1,150SubskrybującySubskrybuj
X