Kupujesz samochód z OC? Sprawdź, o czym warto pamiętać

Zakup samochodu to duże wydarzenie w życiu każdego kierowcy. Czasami bywa tak, że pojazd, który jest przedmiotem transakcji, ma wykupione ubezpieczenie OC. Co wtedy? Z tego tekstu dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o polisie OC w używanym samochodzie. 

Gdzie kupić nowe ubezpieczenie?

Najlepszym miejscem na tego typu zakupy jest Internet. Warto skorzystać z ogólnodostępnych porównywarek ubezpieczeń. Dzięki tym niewielkim narzędziom w szybki i darmowy sposób uzyskasz dostęp do najlepszych ofert OC/AC od renomowanych ubezpieczycieli. Dowiedz się więcej na stronie: https://ubezpieczamy-auto.pl/

Gdzie sprawdzić, czy auto, które chcesz kupić, ma ważne OC?

Zazwyczaj takich informacji udziela osoba sprzedająca pojazd. Jeśli jednak z jakichś przyczyn nie możesz uzyskać tego typu poświadczenia, to pamiętaj, że istnieje również inna możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z ogólnodostępnej bazy UFG i wprowadzisz do formularza numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN oraz dzień, na jaki chcesz sprawdzić ważność OC. W raporcie znajdziesz:

  • numer polisy,
  • markę i model pojazdu,
  • adres ubezpieczyciela.

Co możesz zrobić z polisą sprzedającego?

  1. Wypowiedzieć umowę

Możesz to zrobić w dowolnym momencie jej trwania. Pamiętaj jednak, że po jakimś czasie będzie się to wiązać z dopłatą za czas, przez który korzystałeś w polisy. 

  1. Skorzystać z ubezpieczenia do końca trwania umowy

Nie ma przeciwwskazań, byś skorzystał w dotychczasowej umowy, ale może to się wiązać z rekalkulacją. Chodzi o ponowne oszacowanie ryzyka. Bywa tak, gdy młody i niedoświadczony kierowca przejmuje ubezpieczenie znacznie starszego właściciela samochodu z wysokimi zniżkami za bezszkodową jazdę. W praktyce jednak tego typu rekalkulacja ma miejsce niezwykle rzadko. 

Kto płaci składki za przejętą umowę?

Jeśli poprzedni właściciel opłacił OC za cały rok, to sytuacja jest jasna. Co jednak w przypadku rat? Sprzedający pojazd jest zobowiązany do opłacania składek tylko do momentu przekazania pojazdu. Oznacza to, że każdą następną ratę musi uregulować nabywca samochodu. 

Przejęcie polisy – czy to się opłaca?

W większości przypadków nie, ponieważ nie zbierasz swoich zniżek. Zazwyczaj ubezpieczyciele nie przyznają zniżek za bezszkodową jazdę przy przejętej polisie. Jeśli więc zależy Ci na budowaniu własnej historii ubezpieczeniowej, to dużo lepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie wykupienie nowego OC. Sprawdź zmianę organizacji ruchu w związku z Wielkim Odpustem Różańcowym w Bochni.

Czy trzeba informować ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu?

Tak. Sprzedający musi przekazać polisę, ale również poinformować ubezpieczyciela o fakcie zbycia pojazdu. Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z koniecznością podzielenia opłat z kupującym. Oznacza to, że poprzedni właściciel będzie musiał płacić za polisę, w której nie korzysta. 

Nie zapominaj o umowie

Transakcja sprzedaży samochodu jest obarczona wieloma kwestiami formalnymi, które muszą być dopełnione. Najważniejsza jest umowa i zawarcie w niej wymaganych informacji. Przeciętny Kowalski nie powinien więc samodzielnie brać się tworzenie umowy kupna-sprzedaży, ponieważ istnieje duże ryzyko, że pominie jakiś szczegół. Lepszym rozwiązaniem jest więc skorzystanie z gotowego wzoru umowy, który znajdziesz na stronie: https://autoumowa.pl/download/.

Podsumowanie

Jak widzisz, kwestia ubezpieczenia OC przy zakupie używanego samochodu jest dosyć istotna. Masz kilka możliwości i warto rozważyć wszystkie. W każdym razie ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, więc i tak będziesz musiał zdecydować się albo na przejęcie polisy od poprzedniego właściciela lub kupienie nowej i budowanie własnej historii ubezpieczeniowej.

Najnowsze

Wśród posłów, którzy doprowadzili do zaostrzenia zakazu aborcji w Polsce, jest trzech z naszego regionu

Serwis OKO.press opublikował listę posłów, którzy wnioskowali do Trybunału Konstytucyjnego "ws. stwierdzenia niekonstytucyjności aborcji eugenicznej". Czwartkowy, budzący ogromne kontrowersje wyrok zaostrzający zakaz...

Zaginęła 15-letnia Kaja z Rzezawy

Komenda Powiatowa Policji w Bochni prowadzi poszukiwania zaginionej 15-letniej Kai Śmiałek. Dziewczyna wyszła z domu w miejscowości Rzezawa 20 października w godzinach rannych...

Bochnia. Dzień przed lockdownem ktoś ukradł pizzerii firmowy samochód

W biały dzień z parkingu przy placu Okulickiego w Bochni ktoś ukradł samochód należący do działającej w sąsiedztwie pizzerii. Biorąc pod uwagę,...

Święty Jan Paweł II Patronem Województwa Małopolskiego

Podczas uroczystości związanych z 42. rocznicą rozpoczęcia pontyfikatu przez św. Jana Pawła II w Sanktuarium św. Jana Pawła II Wielkiego w Krakowie na Białych Morzach...

Marek Kania pochowany na cmentarzu przy ul. Orackiej. „Żegnaj doktorze”

Marka Kanię żegnali dziś bliscy, a także koledzy lekarze, samorządowcy, pacjenci. Po mszy św. pogrzebowej odprawionej w Bazylice Św. Mikołaja zmarłego pochowano...
22,757FaniLubię
859ObserwującyObserwuj
X