R e k l a m a

Wśród posłów, którzy doprowadzili do zaostrzenia zakazu aborcji w Polsce, jest trzech z naszego regionu

-

Serwis OKO.press opublikował listę posłów, którzy wnioskowali do Trybunału Konstytucyjnego „ws. stwierdzenia niekonstytucyjności aborcji eugenicznej”. Czwartkowy, budzący ogromne kontrowersje wyrok zaostrzający zakaz aborcji, TK wydał rozpatrując właśnie ten wniosek. Podpisało go m.in. trzech posłów z naszego okręgu wyborczego – w tym poseł z Bochni.

Przypomnijmy – Trybunał Konstytucyjny stwierdził wczoraj, że aborcja ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu – jest niezgodna z Konstytucją.

Jak zwraca uwagę OKO.press, „do przekucia orzeczenia w prawo nie potrzeba nowelizacji ustawy – wejdzie w życie zaraz po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw, czyli w ciągu najbliższych kilku dni”.

Autorami wniosku do TK byli dwaj posłowie PiS Bartłomiej Wróblewski i Piotr Uściński. W 33-stronicowym wniosku posłowie domagali się zbadania, czy obecne przepisy nie „legalizują praktyk eugenicznych w stosunku do dziecka jeszcze nieurodzonego, odmawiając mu tym samym poszanowania ochrony godności człowieka”. W razie nieuwzględnienia tego zarzutu, wnioskowali aby TK zbadał, czy przepisy nie „legalizują praktyk eugenicznych w zakresie prawa do życia dziecka jeszcze nieurodzonego oraz uzależniają ochronę prawa do życia dziecka jeszcze nieurodzonego od jego stanu zdrowia, co stanowi zakazaną bezpośrednią dyskryminację”.

Wniosek trafił do TK dzień przed zeszłoroczną Wigilią. Podpisało go 119 posłów, a jeden z autorów wrzucił zdjęcie list z podpisami na Twittera. Na tej podstawie serwis OKO.press odtworzył listę wnioskodawców. To posłowie PiS i wszystkich 11 posłów Konfederacji.

Wśród sygnatariuszy jest trzech posłów z naszego regionu – Stanisław Bukowiec (Bochnia), Norbert Kaczmarczyk (Proszowice) oraz Piotr Sak (Tarnów). Wszyscy należą do klubu parlamentarnego PiS, choć partyjnie to odpowiednio poseł Porozumienia i dwóch posłów Solidarnej Polski.

W składzie orzekającym TK, któremu przewodniczyła sędzia Julia Przyłębska, zasiadał m.in. urodzony w Bochni Stanisław Piotrowicz.


Decyzja TK wywołała ogromne protesty w całym kraju. W tej chwili spontanicznie zbierające się tłumy maszerują m.in. ulicami Krakowa, nastroje są mocno radykalne:

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc