R e k l a m a

Nowa trasa turystyczna w Kopalni Soli Bochnia najwcześniej w 2022 roku

-

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 spowodowała problemy nie tylko w bieżącej działalności pionu turystycznego Kopalni Soli Bochnia, ale również znaczne opóźnienia w budowie nowej trasy turystycznej z wejściem od szybu Sutoris. Prace są obecnie wstrzymane. Optymistyczny scenariusz zakłada otwarcie nowej trasy dopiero na początku 2022 roku.

O opóźnieniach w budowie nowej trasy w Kopalni Soli Bochnia było wiadomo już na początku pandemii. W kwietniu szef kopalni Maciej Kuszlik powiedział w rozmowie z Bochnianin.pl, że „prace przy budowie nowej trasy turystycznej zostały wstrzymane pod koniec marca”.

W tym projekcie mamy wkład własny w wysokości 15 proc., a trudno mówić o wkładzie własnym nie mając dochodów – tłumaczył w kwietniu Maciej Kuszlik, prezes zarządu Kopalni Soli Bochnia.

Teraz okazuje się, że mowa już o przynajmniej rocznym opóźnieniu, bo gdyby nie pandemia to nowa trasa zostałaby otwarta na początku 2021 roku.

Prace przy budowie nowej trasy są wstrzymane. Planujemy ich rozpoczęcie w przyszłym roku, będzie to zależeć od ogólnej sytuacji. Mam tutaj na myśli sytuację ekonomiczną kopalni, jak również zagrożenie epidemiczne. Trasa nie została zmodyfikowana (rozważano taki wariant, aby zmniejszyć koszty – przyp. red.) i na dzień dzisiejszy zakończenie prac jest przewidziane na grudzień 2021 r., lecz może to jeszcze ulec zmianie. Otwarcie przy najbardziej optymistycznym wariancie jest planowane na początek 2022 r. – powiedział w rozmowie w Bochnianin.pl prezes Maciej Kuszlik.


Nowa trasa turystyczna będzie rozpoczynać się w szybie Sutoris zlokalizowanym w centrum Bochni. Turyści nie będą zjeżdżać windą, ale spacerować schodami do poziomu Danielowiec, czyli na głębokość 70 m (ok. 350 stopni). Potem pochylniami kolejne metry w dół.

Za koncepcję nowej trasy turystycznej odpowiada firma, która wymyśliła atrakcje w podziemnym muzeum na krakowskim rynku. Trasa ma być ciekawa i nowoczesna. Zdecydowanie lepsza technologicznie od obecnej trasy multimedialnej w bocheńskiej kopalni.

Projekt pn. „Wprowadzenie unikatowej oferty kulturalno-edukacyjnej na udostępnionej trasie turystycznej w Kopalni Soli Bochnia – Obiekcie Światowego Dziedzictwa UNESCO” otrzymał unijną dotację w wysokości ok. 8,1 mln zł. Całkowita wartość inwestycji to ok. 11,8 mln zł.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc