Małopolskie: blisko 4 tysiące łóżek dla pacjentów z koronawirusem; działają dwa szpitale tymczasowe

-

Do poziomu blisko 4 tysięcy łóżek została rozbudowana baza łóżek dla pacjentów z COVID-19 w województwie małopolskim – podał w sobotę wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecnie działają dwa szpitale tymczasowe, a w najbliższym czasie otwarty będzie trzeci.

Obecnie łóżka „covidowe” są przygotowane w 51 szpitalach w Małopolsce. System ten tworzą zarówno Szpital Uniwersytecki w Krakowie, szpitale wojewódzkie, powiatowe, resortowe, jak i tymczasowe.

Jak poinformował wojewoda podczas briefingu, małopolski model na tym etapie pandemii zakłada, że szpitale tymczasowe dzielić się będą na szpitale aktywne (już uruchomione lub uruchamiane niebawem, stanowiące bazę łącznie ok. 450 miejsc) i pozostające w gotowości.

Szpitalami pierwszorzutowymi – już uruchomionymi – są placówki w krakowskim Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof (CUMRiK) ze 164 łóżkami oraz w 20 Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Krynicy-Zdroju zapewniającym 168 łóżek. Szpitalem drugorzutowym – uruchomionym w części w najbliższym czasie – będzie szpital w krakowskiej hali EXPO. W obiekcie tym zostanie przygotowanych w sumie 375 łóżek. Otwarcie tego szpitala planowane jest na 1 grudnia 2020 roku. W pierwszej fazie po otwarciu dostępnych będzie tam 120 łóżek.

Pozostała część tego szpitala – nieuruchomiona na razie – jak i inne małopolskie szpitale tymczasowe tworzyć będą trzeciorzutową rezerwę strategiczną pozostającą w gotowości na wypadek niekorzystnego rozwoju sytuacji.

Szpital tymczasowy powstaje także w hali Arena Jaskółka w Tarnowie: mają tam zostać przygotowane 204 łóżka. Prace mają zostać sfinalizowane według wstępnego planu z końcem grudnia. Decyzje dotyczące poziomu wykorzystania tego szpitala tymczasowego będą konsultowane z prezydentem Tarnowa i podejmowane na podstawie dalszej oceny sytuacji epidemicznej oraz bieżących potrzeb w regionie tarnowskim.

Wojewoda Kmita poinformował, że po wspólnych konsultacjach z prezydentem Krakowa zdecydowano o rezygnacji z tworzenia szpitala tymczasowego w małej hali Tauron Areny w Krakowie, a jako nową możliwą lokalizację tej placówki wskazano skrzydło zajmowane przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na terenie kompleksu Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie. W skrzydle powstałoby 70 miejsc, zaś przygotowana infrastruktura po ustaniu epidemii mogłaby zostać przekazana na rzecz tej placówki.

Ostatni ze szpitali tymczasowych – w budynku po Szpitalu Uniwersyteckim przy ul. Śniadeckich 10 w Krakowie na około 100 łóżek został wstrzymany w fazie projektu. Zgodnie z deklaracjami tworzącej go Grupy Azoty obiekt można uruchomić w ciągu około trzech tygodni.

„My traktujemy Śniadeckich 10 jako żelazną rezerwę. Mamy gotowy projekt, który jest modelowym projektem, ale uruchomimy go dopiero wtedy kiedy będziemy mieć wyczerpane miejsca covidowe w innych szpitalach” – zapowiedział wojewoda.

„Nie wiemy, co będziemy dalej, ale jesteśmy przygotowani. System jest przemyślany i kompletny, przygotowany nawet z myślą o czarnym scenariuszu. W zależności od rozwoju sytuacji będziemy modyfikować jego ramy” – zaznaczył.

Według przedstawionych danych dotychczas w ramach prowadzonej rekrutacji do szpitali dla Małopolski zgłosiło się 519 osób. Kompetencje okołomedyczne reprezentuje ponad 270 osób, spośród których 44 to pielęgniarki, 22 – lekarze, 38 – ratownicy medyczni, 49 – ratownicy z kursem kwalifikowanej pierwszej pomocy. Na podstawie skierowań wydawanych przez wojewodę małopolskiego do pracy w dwóch szpitalach tymczasowych zgłosiło się dotychczas 96 osób.

Wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka przypomniał, że szpitale wojewódzkie od początku mocno włączyły się w opiekę nad pacjentami z COVID-19. Samorząd województwa stworzył też mechanizm Tarczy Antykryzysowej, której jednym z wymiarów jest pakiet medyczny o wartości ok. 190 mln zł – z tych środków były kupowane m.in. karetki, sprzęt medyczny i środki ochrony indywidualnej.

Zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig zadeklarował dalszą współpracę we wszystkich aspektach miejskich – nie tylko tych związanych z funkcjonowaniem miejskich szpitali, ale też we wszystkich obszarach, które wymagają współpracy różnych służb miejskich.

Pierwsze zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 zostało potwierdzone w Małopolsce 9 marca 2020 r. Od tego czasu łączna liczba zakażonych zbliżyła się do 90 tys. Według służb wojewody od dłuższego czasu nie odnotowano większych ognisk epidemii, a przypadki rozproszone stanowią ponad 90 proc. nowych zakażeń. Liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi obecnie 1590.

Według ostatnich, piątkowych danych w Małopolsce zajętych było 2017 z 3716 łóżek szpitalnych dla pacjentów z koronawirusem. Zajęte były także 252 z 312 dostępnych respiratorów. (PAP)

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Proszówki Pijany pirat drogowy uciekał przed policją

Policjanci bocheńskiej drogówki zatrzymali w pościgu kierowcę, który łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, stwarzał realne zagrożenie bezpieczeństwa na drodze. Pijany „rajdowiec” najpierw...

Bochnia. Mieszkanka powiatu straciła 11 tys. złotych. Oszust podawał się za policjanta

Mieszkanka powiatu bocheńskiego padła ofiarą oszusta działającego metodą „na wnuczka”. Kobieta straciła ponad 11 tys. złotych. Policja przestrzega przed tego typu zagrożeniami...

Bochnia. Trwa termomodernizacja SOSW za 1,5 miliona złotych

Prawie 1,5 miliona złotych wyniesie koszt termomodernizacji budynku byłej bursy szkolnej przy ul. Kazimierza Wielkiego w Bochni, w którym obecnie zlokalizowany jest...

Rada Powiatu przyjęła rezolucję ws. podziękowania dla medyków walczących z pandemią

Na dzisiejszej sesji Rada Powiatu w Bochni przyjęła rezolucję "w sprawie podziękowania za pracę i szacunek dla wszystkich środowisk zaangażowanych w walkę...

Tężnia wyłączona na zimę

- Z uwagi na niskie temperatury w ostatnich dniach, obiekt tężni solankowej zostaje wyłączony z eksploatacji - poinformował w czwartek bocheński magistrat.

Artykuły promocyjne

Futsal rozkręci się na dobre?

Wiosną Futsal mógł z zazdrością patrzeć na starszą siostrę, czyli piłkę nożną, która jako pierwsza w Polsce...

Pierwszy rok działalności posła Stanisława Bukowca

Szanowni Państwo! Od 12 listopada 2019 roku pełnię funkcję posła na Sejm RP. W tym czasie brałem udział w 20. posiedzeniach Sejmu. Uczestniczyłem w 2298 głosowaniach co stanowi blisko 100% wszystkich głosowań. Zgłosiłem 8 ważnych społecznie interpelacji. Należę do 6 Zespołów Parlamentarnych...

Kiedy warto wypożyczyć samochód? Jakie samochody możemy wynająć?

Korzystanie z usług wypożyczalni samochodów jest coraz bardziej powszechne. Rozwiązanie to pozwala na znaczne podniesienie poziomu komfortu...

Bochnia-Niepołomice. Kostka brukowa, donice, palisady – poznaj ofertę firmy CEN-BRUK

Najwyższej jakości kostka brukowa, płyty ceramiczne, murki ogrodzeniowe, donice, palisady, elementy ogrodzeniowe, płyty tarasowe oraz elementy dekoracyjne...

Ogłoszenia

PRACA dla spawaczy

Praca od zaraz Spawacz TIG Zadzwoń: 505 602 103

Praca w firmie PULSAR: Operator maszyn do obróbki blach

Firma PULSAR Sp. j.  wiodący w Europie producent urządzeń i akcesoriów do systemów alarmowych, kontroli dostępu oraz telewizji przemysłowej, w związku z...

CO? GDZIE? KIEDY?

listopad, 2020

23,183FaniLubię
859ObserwującyObserwuj
1,070SubskrybującySubskrybuj
X