R e k l a m a

NFZ: E-skierowania obowiązkowe już za miesiąc

-

Od 8 stycznia lekarz kierujący pacjenta do szpitala czy poradni specjalistycznej będzie miał obowiązek wystawić mu potrzebne skierowanie w elektronicznej formie.

Elektroniczne skierowania są kolejnym – po e-receptach, e-zwolnieniach i Internetowym Koncie Pacjenta – elementem cyfryzacji systemu ochrony zdrowia. Wirtualne druki zastąpią te tradycyjne już za miesiąc. Od 8 stycznia lekarze będą zobowiązani do ich wykorzystywania w przypadku większości usług medycznych – badań diagnostycznych, konsultacji w poradniach specjalistycznych czy leczenia w szpitalach.

Nowe rozwiązanie to duże ułatwienie przede wszystkim dla pacjentów. E-skierowanie można uzyskać podczas teleporady i wideoporady, a następnie na dalsze konsultacje lekarskie czy badania zapisać się bez wychodzenia z domu. Wystarczy skontaktować się z wybraną placówką telefonicznie i podać 4-cyfrowy kod – indywidualny dla każdego skierowania – oraz swój numer PESEL. Elektroniczne druki skracają również sam proces rejestracji. Wszystkie dane, potrzebne do zapisania pacjenta, są bowiem pobieranie automatycznie, po wpisaniu podanego przez niego kodu.

– System potrzebny do wystawiania e-skierowań jest gotowy już od dawna, zaś większość placówek medycznych w naszym województwie jeszcze przed godziną zero zdecydowała się na rozstanie z papierowymi dokumentami – wskazuje Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa małopolskiego oddziału NFZ. – Do tej pory lekarze w naszym regionie wystawili już blisko 290 tys. e-skierowań. W swojej codziennej pracy wykorzystuje je 614 małopolskich przychodni i szpitali, a rekordzista – Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Kraków-Południe – wystawił ponad 22 tys. takich dokumentów.

Wirtualne druki można zrealizować już w 254 małopolskich placówkach – m.in. 94 w Krakowie, 14 w Tarnowie, sześciu w Zakopanem i pięciu w Bochni.

W całym kraju dotychczas wystawiano ponad 4 mln e-skierowań. Ich liczba z dnia na dzień dynamicznie rośnie, a tylko w rekordowym pod tym względem dniu – 1 grudnia – lekarze korzystali z takiej formy kierowania pacjentów na dalsze leczenie czy potrzebne badania aż 56 tys. razy.

Żeby ułatwić rozstanie z papierowymi dokumentami wszystkim tym lekarzom, którzy e-skierowań jeszcze nie znają, Ministerstwo Zdrowia i Centrum e-Zdrowia przygotowało specjalny poradnik „E-zdrowie. Przewodnik od A do Z. Edycja II”. Publikacja zawierająca m.in. odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez medyków, będzie dołączona do najnowszego numeru „Gazety Lekarskiej” i trafi do ponad 180 tys. lekarzy. Można ją również pobrać z strony internetowej Centrum e-Zdrowia.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia