R e k l a m a

Niepołomice mają pierwszy mural – WIDEO

-

– Pierwszy mural w Niepołomicach gotowy! Królowa Anna Jagiellonka będzie teraz stałym elementem krajobrazu w naszym mieście – cieszy się burmistrz Roman Ptak. Zrealizowany w Niepołomicach mural to efekt współpracy pomiędzy Urzędem Miasta, Fundacją Burza Mózgów a prywatnym właścicielem ściany Januszem Pichórem, który zgodził się nieodpłatnie użyczyć powierzchnię w centrum miasta.

Wśród działań sponsorów należy wyróżnić firmę MARSEN, która zasponsorowała rusztowanie. Malowanie muralu finansowane jest w całości przez Fundację Burza Mózgów.

Niepołomicki mural zaprojektowała Anna Kaszuba-Dębska, artystka, malarka, graficzka, ilustratorka, pisarka i biografistyka, a na wielkogabarytową ścianę przeniósł go Olaf Cirut malarz, projektant, absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Anna Jagiellonka została koronowana na Króla Polski 13 grudnia 1575 roku. – To drugie i ostatnie takie wydarzenie w naszej historii, gdy kobieta zasiada na tronie w roli króla – przypomina Fundacja Burza Mózgów.

Historia niepołomickiego muralu rozpoczęła się dwa lata temu. W 2018 r. w wydawnictwie ZNAK ukazała się książka dla młodzieży Anny Kaszuby-Dębskiej pt. „Poczet królowych polskich”. Ilustracjami do książki są namalowane przez autorkę obrazy olejne 100 cm na 200 cm przedstawiające królowe. Same „Królowe”, czyli obrazy olejne prezentowane były na wielu wystawach m.in. plenerowo pod Wawelem, w Centrum Manggha i w Centrum św. Jana w Gdańsku, gdzie cieszyły się ogromną popularnością.

W roku 2020 Fundacja poszerzyła swoje działania skupiając się na sztukach wizualnych, intermediach, podnoszeniu kompetencji kadr oraz działaniach międzypokoleniowych – dzieci, młodzież i dorośli. Ogólnopolska kampania pt. „Bądź kulturalny” – to współpraca z kilkudziesięcioma artystami z różnych dziedzin. Jednym z elementów kampanii jest realizacja muralu.

W tekście opracowanym przez Fundację Burza Mózgów, opublikowanym w grudniowym numerze „Gazety Niepołomickiej”, przypomniano, że Anna Jagiellonka niemal całe swe życie wypełniła twórczością („tworzyła niezwykłe tkaniny, narzędziem twórczości czyniąc sztukę hafciarstwa”).

– Po kilkudziesięciu latach spędzonych przy hafcie, Anna Jagiellonka jako córka króla Zygmunta I Starego i królowej Bony Sforzy, wciąż niezamężna, stała się kandydatką do korony polskiej w czasie elekcji 1575 roku. Koronacja miała miejsce na Rynku Starego Miasta w Warszawie. Wychowana na Zamku Królewskim na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie, ostatnia z dynastii, Anna Jagiellonka otrzymała tytuł króla Polski, wielkiej księżnej Litwy, księżnej Siedmiogrodu – czytamy.

Więcej o Annie Jagiellonce przeczytacie w Wikipedii – TUTAJ.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia