Czarnek: mam nadzieję, że w lutym, marcu wszyscy chętni nauczyciele zostaną zaszczepieni

-

Mam nadzieję, że luty, marzec to będzie czas, gdy wszyscy nauczyciele, którzy będą chcieli się zaszczepić przeciwko COVID-19 będą zaszczepieni – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Przypomniał, że jeśli chodzi o szczepienia nauczyciele są w tzw. pierwszej grupie.

Minister edukacji i nauki pytany był w sobotę w Telewizji Trwam, kiedy będzie możliwy powrót uczniów do nauki stacjonarnej oraz o szczepienia nauczycieli przeciwko COVID-19.

„Nauczyciele są tą grupą zawodową, która jest narażona bardzo mocno na transmisję koronawirusa, jeśli nie wprowadzi się pewnych zabezpieczeń, o które się troszczymy. Dlatego decyzją rządu w Narodowym Programie Szczepień nauczyciele zostali umieszczeni w pierwszej grupie zaraz po grupie zero. Grupa zero to jest ta grupa, która jest na froncie walki z koronawirusem. To lekarze, pielęgniarki, pracownicy służby zdrowia, którzy bezpośrednio, codziennie, stykają się z osobami, które z koronawirusem przejeżdżają do szpitali. Mamy nadzieję, że nastąpi to już z końcem grudnia, początek szczepień tej grupy zero” – powiedział Czarnek.

„Natomiast do pierwszej grupy, zaraz po tych, którzy są na bezpośrednim froncie walki z koronawirusem, wpisaliśmy nauczycieli. Początkowo byli w drugiej grupie, ale nasze postulaty zostały przyjęte przez całą Radę Ministrów (…). Jestem bardzo wdzięczna panu premierowi, panu ministrowi Dworczykowi, panu ministrowi zdrowia i wszystkim ministrom, którzy poparli te nasze postulaty” – podkreślił szef MEN.

Minister wyraził nadzieję, że początek szczepień, w zależności od tego, kiedy szczepionka do nas trafi, będzie już z początkiem roku. „Gdzieś powiedzmy w połowie stycznia; luty, marzec to będzie ten czas, kiedy nauczyciele będą wszyscy zaszczepieni” – dodał Czarnek. „Wszyscy to znaczy wszyscy, którzy się zgłoszą do tych szczepień” – dodał Czarnek.

Przypomniał, że szczepienia będą dobrowolne. „Nikogo do szczepień nie zmuszamy. To jest oferta dla nauczycieli. To jest oferta, od której wcale nie uzależniamy powrotu do szkoły. Natomiast to jest wyjście na przeciw oczekiwaniu wielu nauczycieli. Ci, którzy będą chcieli się zaszczepić będą mogli zrobić to w pierwszej kolejności, bo są w Narodowym Programie Szczepień umieszczeni w pierwszej grupie” – wskazał.

Minister edukacji i nauki mówił też, że planując powrót do szkół, zwłaszcza dzieci klas I-III szkół podstawowych, czy też powrót stopniowy, „proponujemy nauczycielom przebadanie się na obecność koronawirusa przed powrotem do szkół”. Jak dodał, chodzi o to by nauczyciele byli pewni, że nie tylko oni sami są zdrowi, ale zdrowi są też inni nauczyciele w szkole, z którymi będą współpracować.

„Tę ofertę najpierw kierujemy do tych nauczycieli, którzy będą wracać w pierwszej kolejności, jeśli pandemia koronawirusa na to pozwoli. Bo przeżyjemy święta i ferie w odpowiedzialności społecznej i solidarności społecznej, to oczywiście w ostatnim tygodniu feryjnym wszyscy nauczyciele w całej Polsce wracający do szkół będą poddani takim badaniom” – podkreślił Czarnek.

„Znów dobrowolnie, jeśli będą chcieli. Absolutnie tutaj nikogo do badań nie zmuszamy, bo są również wśród tych nauczycieli ci, którzy przeszli covid w ostatnich kilku, czy kilkunastu tygodniach i badań nie potrzebują, bo nie są w grupie ryzyka. Nauczyciele sami będą decydowali, czy chcą się zbadać, czy nie. Jeśli chcą się zbadać, to będzie oferta dla nich przygotowana” – zaznaczył.

Zapowiedział, że sam powrót do szkół klas I-III będzie przygotowany w reżimie sanitarnym, zgodnie z rekomendacjami i wymaganiami, które zostały przygotowane wraz z Ministerstwem Zdrowia i służbami sanitarnymi. „Jeśli to będą klasy I-III w pierwszej kolejności, to klasy będą mogły być rozmieszczone w różnych częściach szkół, tak by nie miały kontaktu z sobą oraz by ich nauczyciele nie mieli kontaktu z innymi nauczycielami, po to by ograniczyć możliwość transmisji koronawirusa i wszyscy czuli się bezpiecznie” – wskazał Czarnek.

Jak mówił w zależności od sytuacji epidemicznej przygotowane są różne warianty powrotu do szkół, również innych roczników. Dodał, że decyzja na temat powrotu uczniów do szkół zostanie podana z wyprzedzeniem.

Pytany, czy informacja na ten temat powrotu do szkół zostanie podana około 10 stycznia odparł, że na pewno dyrektorzy szkół poprzez kuratorów będą monitowani wcześniej.

„Będą informowani wcześniej, co do tego, jakie są możliwości i jakie są przypuszczenia. Oczywiście nie o decyzji, ale o gotowości do tego, by przyjąć dzieci, nauczycieli z powrotem do szkół. Nie chcemy, aby to było w ostatniej chwili, żeby to było z odpowiednim wyprzedzeniem, po to, żeby dyrektorzy szkół mogli przygotować szkoły na tę ewentualność” – zadeklarował Czarnek.

„Zaś, co do samej decyzji to zostanie ona podjęta najwcześniej, jak będzie to możliwe. Wszystko będzie zależało nie tylko od liczby zakażeń codziennych, tylko również od dynamiki tych zakażeń” – dodał. (PAP)

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

lipiec, 2022

X