Sfingowali napad by dostać ubezpieczenie. Trzech oszustów w rękach policji

-

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Brzesku zatrzymali trzech mężczyzn, którzy sfingowali rozbój i w ten sposób wyłudzili odszkodowanie z firmy ubezpieczeniowej. Po kilku miesiącach śledztwa „pokrzywdzony” właściciel sklepu oraz jego kolega okazali się być pomysłodawcami ustawionego napadu.

13 kwietnia dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Brzesku otrzymał zgłoszenie o tym, iż w rejonie placówki handlowej w jednej z miejscowości gminie Czchów doszło do rozboju. Pokrzywdzonym miał być właściciel sklepu, z relacji którego wynikało, że około 22.00 podczas zamykania placówki został „napadnięty” przez nieznanego mu mężczyznę. Sprawca używając przemocy wyrwał mu z rąk saszetkę, w której znajdowały się pieniądze w kwocie około 30 000 złotych, dowód osobisty oraz karta bankomatowa.

– Pokrzywdzony od samego początku twierdził, że nie wie, kto mógł dokonać tego czynu oraz nikogo o to nie podejrzewał – relacjonuje Grzegorz Buczak, oficer prasowy brzeskiej policji.

Podczas prowadzonego w tej sprawie kilkumiesięcznego dochodzenia policjanci zebrali i przeanalizowali materiał dowodowy, który pozwolił im zanegować wersję podaną przez pokrzywdzonego, wskazując jednocześnie na jego bezpośredni udział w sfingowaniu rozboju. 

Pomysłodawcami i organizatorami ustawionego przestępstwa okazali się być 25-letni właściciel sklepu oraz jego 45-letni kolega, którzy kilka tygodni wcześniej podczas rozmowy zaplanowali przebieg „zdarzenia” po to, aby wyłudzić pieniądze z firmy ubezpieczeniowej. Policjanci szybko ustalili i dotarli również do osoby, która została przez rzekomych pokrzywdzonych zaangażowana do dokonania sfingowanego rozboju. Rola 39-letniego mężczyzny polegała na tym, że w dniu „zdarzenia” miał on użyć wobec „pokrzywdzonego” przemocy polegającej na zadaniu mu uderzenia oraz gazu pieprzowego, a następnie wyrwać mu saszetkę, którą właściciel sklepu trzymał w ręku. Za „pomoc” otrzymał od kolegów gratyfikację finansową.

Pomysłodawcy sfingowanego rozboju liczyli na szybki i łatwy zysk, który miał pomóc im uregulować zobowiązania finansowe względem innych podmiotów. Dzięki zaaranżowaniu tego przestępstwa mężczyźni uzyskali odszkodowanie z firmy ubezpieczeniowej w pełnej kwocie, jaką „utracili” w wyniku „rozboju”

16 grudnia policjanci z  Wydziału Kryminalnego oraz z Komisariatu Policji w Czchowie wspierani przez funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu udali się do miejsc zamieszkania wytypowanych osób, gdzie dokonano ich zatrzymania. W trakcie przeszukania mieszkań u jednego z nich policjanci ujawnili środki odurzające.

Tego samego dnia zatrzymani usłyszeli zarzuty. Pierwszy z nich, 25-letni mieszkaniec powiatu krakowskiego usłyszał zarzut dotyczący złożenia fałszywych zeznań i zawiadomienia o niepopełnionym przestępstwie oraz oszustwa popełnionego na szkodę firmy ubezpieczeniowej.

Drugi z mężczyzn, 45-letni mieszkaniec powiatu nowosądeckiego usłyszał zarzut oszustwa, a trzeci z mężczyzn, 39-letni mieszkaniec powiatu nowosądeckiego usłyszał zarzut oszustwa oraz posiadania wbrew przepisom ustawy środków odurzających w postaci mefedronu.

Wobec podejrzanych prokurator Prokuratury Rejonowej w Brzesku zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji oraz poręczenia majątkowego.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

luty, 2021

23,672FaniLubię
900ObserwującyObserwuj
1,140SubskrybującySubskrybuj
X