– Jak co roku na nocne działania sylwestrowe kierujemy większą ilość patroli. Priorytetem jest bezpieczeństwo w miejscach publicznych, przeciwdziałanie możliwym zachowaniom popełnianym pod wpływem alkoholu, bójkom, aktom wandalizmu, itp. – wylicza Łukasz Ostręga, rzecznik prasowy bocheńskiej policji.
Policja będzie reagować na osoby spożywające alkohol w miejscach zabronionych, a kierowcy będą tej nocy – a także w Nowym Roku – kontrolowani pod kątem trzeźwości.
Zakaz gromadzenia się i przemieszczania
– W miejscach publicznych będziemy zwracać także uwagę na bezpieczeństwo sylwestrowej nocy pod względem sanitarnym. Istotny jest tu obowiązujący już od kilku tygodni zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób i wprowadzony na Sylwestra od godz. 19:00 zakaz przemieszczania (nie jest niczym nowym – w pierwszej fali epidemii były już ograniczenia w tym zakresie) – przypomina Łukasz Ostręga. I dodaje:
– W tym zakresie będziemy przeciwdziałać powstawaniu zgrupowań, gromadzenia się osób np. na rynkach, placach. Tak więc osoby kierujące się w stronę takich miejsc mogą być pytane o powód przemieszczania się.
Policja przypomina, że w razie złamania aktualnych zakazów sanitarnych (np. zakazu przemieszczania czy gromadzenia się), może zastosować pouczenie, nałożyć mandat do 500 zł bądź skierować wniosek o ukaranie do sądu, który może nałożyć grzywnę w wysokości do 5000 zł.
Czy policja będzie interweniować na „domówkach”?
Interwencje tej nocy mogą wynikać również ze zgłoszeń na numer alarmowy 112. Mogą to być zgłoszenia o awanturach domowych, kłótniach czy zakłóceniach ciszy nocnej.
– Nie wykluczamy, że będą też zgłoszenia o nadmiernej ilości osób na „domówce” – przyznaje rzecznik bocheńskiej policji. – Wówczas także możemy podjąć interwencję i przeprowadzić ją tak jak inne interwencje domowe. Priorytetem będą jednak interwencje dotyczące przestępstw i zagrożenia życia – zapewnia.