E-skierowania już obowiązkowe

-

E-skierowania dla większości usług medycznych staną się obowiązkowe 8 stycznia 2021 – przypomina Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

E-skierowania posłużą do kierowania pacjentów na:

  • świadczenia w ambulatoryjnych poradniach specjalistycznych np. konsultacje u neurologa, kardiologa czy ortopedy
  • leczenie szpitalne
  • badania endoskopowe przewodu pokarmowego
  • badania medycyny nuklearnej
  • badania rezonansem magnetycznym
  • badania tomografem komputerowym
  • badania echokardiograficzne płodu

Papierowe dokumenty nadal będą wykorzystywane w przypadku leczenia uzdrowiskowego, programów lekowych, terapii w szpitalu psychiatrycznym oraz rehabilitacji.

– E-skierowania to duże ułatwienie przede wszystkim dla pacjentów. E-skierowanie można uzyskać podczas teleporady i wideoporady, a następnie na dalsze konsultacje lekarskie czy badania zapisać się bez wychodzenia z domu – wskazuje Aleksandra Kwiecień. – Wystarczy skontaktować się z wybraną placówką telefonicznie i podać 4-cyfrowy kod – indywidualny dla każdego skierowania – oraz swój numer PESEL.

Jak dodaje A. Kwiecień, dzięki e-skierowaniom chory nie będzie musiał już więc osobiście pojawiać się w rejestracji i w ustalonym terminie dostarczać druku wypisanego mu skierowania, by nie zostać skreślonym z listy zapisanych pacjentów.

– Elektroniczne druki są zawsze czytelne, nie da się ich zgubić, skracają również sam proces rejestracji. Wszystkie dane, potrzebne do zapisania pacjenta, są bowiem pobierane automatycznie, po wpisaniu podanego przez niego kodu – dodaje rzeczniczka prasowa małopolskiego oddziału NFZ.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

grudzień, 2022