Niepołomice. Podwyżka stawek za odbiór śmieci. Będzie drożej niż w Bochni

-

30 złotych – tyle miesięcznie od 1 osoby będą płacić za odbiór odpadów mieszkańcy gminy Niepołomice. Podwyżka (o 5 zł) będzie obowiązywać od lutego. Gmina dopłaci do systemu 3,4 mln zł.

Nowe stawki przyjęła w czwartek na nadzwyczajnej sesji rada miejska: za było 17 radnych, 3 zagłosowało przeciw, 1 był nieobecny.

W rozstrzygniętym 28 grudnia przetargu na odbiór odpadów wygrała firma, która zaoferowała realizację usługi za 13,7 mln zł. W gminie zadeklarowanych jest 28,8 tys. mieszkańców produkujących śmieci i gdyby wziąć pod uwagę, że system powinien się bilansować, to stawka powinna wynosić… niemal 40 zł (!)

– O takiej stawce w ogóle nie może być mowy, ponieważ ustawodawca określił maksymalną kwotę jaką mieszkaniec może płacić za śmieci i na rok przyszły jest to 36,66 zł – mówił podczas sesji burmistrz Roman Ptak, który zwrócił również uwagę: – Ale nawet przyjmując stawkę 36 zł i stuprocentową ściągalność (która taka nie jest) to i tak gmina musiałaby dołożyć 1,3 mln zł.

Ostatecznie urzędnicy zaproponowali stawkę 30 zł od osoby. Brakujące 3,4 mln zł gmina dopłaci z budżetu. – To kompromis pomiędzy ceną odbioru, możliwościami gminy i wysokim poziomem ściągalności – wyjaśniają urzędnicy.

Podczas trwającej blisko 2 godziny sesji radni zastanawiali się, co można zrobić, by ceny odbioru odpadów nie rosły z roku na rok (obecna umowa będzie obowiązywać do końca 2021) – wskazywano m.in. na konieczność uszczelnienia systemu (weryfikacji składanych deklaracji) np. poprzez analizę naliczania płatności na podstawie zużycia wody.

Gmina planuje także kontrole domów wynajmowanych pracownikom sezonowym, skuteczną egzekucję należności, kontrolę umów na odbiór odpadów od przedsiębiorców oraz analizę możliwości grupowego przetargu odpadów dla kilku gmin.

W Bochni od 1 stycznia mieszkańcy płacą za odbiór odpadów 29,50 zł od osoby.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

czerwiec, 2023