R e k l a m a

Ponad 7 mln zł od rządu dla gmin górskich z powiatu bocheńskiego i brzeskiego

-

Lipnica Murowana, Trzciana, Żegocina oraz Iwkowa znalazły się w gronie ponad 200 gmin górskich, które otrzymają rządowe wsparcie. W sumie do tych samorządów może trafić ponad 7 mln zł. 

W związku z wprowadzonymi w grudniu 2020 roku zasadami bezpieczeństwa ograniczającymi działalność w sektorze turystyki, które wpłynęły niekorzystnie na sytuację ekonomiczną gmin na obszarach górskich, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii opracowało program pomocowy dla jednostek samorządu terytorialnego położonych na tych terenach. Łączna kwota wsparcia wynosi 1 mld zł.

W ramach pierwszego pakietu pomocowego gminy będą mogły liczyć na dotację w wysokości 40% średniorocznej wartości wydatków inwestycyjnych w latach 2016–2020. Natomiast drugie rozwiązanie odnosi się do utraconych dochodów z tytułu zwolnienia przedsiębiorców z podatku od nieruchomości. Rekompensata w tym przypadku wyniesie 80% utraconych z tego tytułu dochodów.

Jak wynika ze wstępnych wyliczeń: Gmina Żegocina może otrzymać ok. 1,3 mln zł, Gmina Lipnica Murowana może liczyć na blisko 1,5 mln zł, Gmina Trzciana również na ok. 1,5 mln zł, natomiast do Gminy Iwkowa może trafić ok. 3,2 mln zł. 

– Ograniczenia związane z zamknięciem obiektów turystycznych spowodowały realne straty nie tylko przedsiębiorców, ale również gmin turystycznych. Dotyczy to również samorządów z powiatu bocheńskiego i brzeskiego. Mam satysfakcję, że wnioski o stworzenie programu wsparcia dla gmin górskich, które składałem razem z innymi posłami Porozumienia, zostały przyjęte przez Ministerstwo. Samorządowcom z naszego regionu, z którymi rozmawiałem w tej sprawie, życzę sprawnej realizacji ważnych dla turystów i mieszkańców inwestycji – mówi poseł Stanisław Bukowiec.  

Wicepremier Jarosław Gowin, którego resort opracował program pomocowy poinformował, że przyznane środki samorządy będą mogły przeznaczyć zarówno na wydatki związane z budową i modernizacją ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej, a także infrastruktury komunalnej związanej z usługami turystycznymi (m.in. budowy i modernizacji dróg, chodników, oczyszczalni ścieków itp.).

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia