Dobrze dobrane buty górskie są gwarancją spokojnego i bezpiecznego wypoczynku na szlakach. Co musisz wziąć pod uwagę, kiedy wybierasz obuwie z myślą o wchodzeniu na szczyty?
Buty górskie na zimę
Zima w górach jest szczególnie wymagająca, a wędrowanie ośnieżonymi i oblodzonymi szlakami to sport nie dla każdego. Niezbędnymi elementami ekwipunku każdego piechura są wówczas raki i czekan, a najlepiej także specjalny kask.
Jeśli masz zamiar spacerować po niższych partiach górskich, zamiast wybierając się w nie zawsze bezpieczną trasę na szczyt, na pewno niezbędne okażą się zimowe buty górskie. Jakie są ich najważniejsze cechy?
- Wysoka cholewka z ociepleniem, która uchroni przed dostaniem się śniegu do wnętrza buta, a Twoim stopom zapewni komfort termiczny. Obuwie sięgające powyżej stawu skokowego jest ważne z jeszcze jednego powodu ‒ pewne przytrzymanie i otulenie kostki minimalizuje ryzyko kontuzji, a nawet skręcenia stawu.
- Gruba, antypoślizgowa podeszwa, która chroni nie tylko przed poślizgnięciem się, lecz także przed mrozem.
- Skórzana cholewka, która jest cięższa, ale zazwyczaj również wytrzymalsza niż taka wykonana z materiału syntetycznego. Najlepsi producenci odzieży i obuwia outdoorowego dbają jednak o to, aby cechy butów górskich skórzanych i z syntetyku były zbieżne. Dlatego jeśli jesteś zdecydowany na te drugie, upewnij się, że mają nieprzemakalną membranę.
Jakie buty górskie wybrać na lato?
Letni wypoczynek w górach wymaga zupełnie innego przygotowania niż w najchłodniejszych miesiącach. W trakcie ciepłej aury zamiast czekana i raków niezbędne jest nakrycie głowy, ochrona skóry przed słońcem i nawodnienie organizmu. Buty trekkingowe na lato także znacznie różnią się od pary idealnej na zimę. Latem zwracaj uwagę na:
- Niższą cholewkę bez ocieplenia. Z uwagi na ochronę stawu skokowego powinna ona pewnie przytrzymywać kostkę, ale nie musi sięgać już tak wysoko ponad nią, o ile w połowie roku nie wybierasz się na ośnieżone szczyty.
- Brak wodoszczelnej membrany, która sprawiłaby, że stopa nie mogłaby „oddychać”. Przed deszczem i wilgocią świetnie chroni impregnacja.
- Cholewka ze sztucznych materiałów wysokiej jakości, które znacznie lepiej sprawdzają się latem niż naturalna skóra. Syntetyki są lżejsze i łatwiej przepuszczają powietrze.
- Cieńsza podeszwa, która pozwala odczuwać każdy krok. Latem przydaje się też podeszwa z tzw. climbing zone, czyli antypoślizgową strefą w okolicy palców stóp, która ułatwia i usprawnia wchodzenie po kamieniach i skałach. Takie rozwiązanie znajdziesz głównie w górskim obuwiu podejściowym.
Co jeszcze warto wiedzieć o butach w góry?
Niezależnie od tego, o jakiej porze roku wybierasz się w góry, jest kilka cech butów górskich, które sprawiają, że będzie Ci się w nich wygodnie wędrowało nawet przez cały dzień.
Pewnikiem jest odpowiednia amortyzacja pośrodku podeszwy, np. z pianki EVA. Dzięki niej Twoja stopa nie będzie odczuwała wielu przeciążeń, chociażby wynikających z chodzenia po kamienistej trasie.
Kolejnym jest dopasowanie obuwia do stopy za pomocą sznurowadeł. W ten sposób but będzie pewnie trzymał się nogi, a Ty nie będziesz musiał martwić się o dokuczliwe przetarcia. Wiązanie obuwia górskiego to także najlepszy sposób, aby dostosować je do stopy, która (zwłaszcza latem) lekko puchnie w trakcie długiej wędrówki. Z tego samego powodu dobrze wybrać buty nieco luźniejsze, w których będzie Ci wygodnie nawet pod koniec całodziennej wycieczki.
Na koniec warto sprawdzić ofertę najlepszych producentów, których buty górskie damskie i męskie od lat towarzyszą miłośnikom zdobywania szczytów. Spójrz na propozycje dla pań od niemieckiego Jack Wolfskin lub na obuwie amerykańskiego Merrell i wybierz najwygodniejsze buty górskie!