W czwartek DKF: „Najgorsze wiersze świata” Gabora Reisza

-

Dyskusyjny Klub Filmowy „Maciste” zaprasza w czwartek 25 lutego na najnowszy film węgierskiego mistrza absurdu Gábora Reisza – „Najgorsze wiersze świata”. Film jest lekką opowieścią o ciężkich problemach, czyli jak (i czy w ogóle da się) zbudować trwałą i głęboką relację we współczesnym świecie. Prelekcję przed seansem wygłosi dr Barbara Szczekała. Początek o godz. 19.00 w sali kina Regis w Bochni.

Życie 33-letniego Tamása w jednej chwili staje na głowie. Rzuca go dziewczyna, w efekcie czego zdesperowany mężczyzna postanawia zamienić Paryż na rodzinny Budapeszt. Powrót w dobrze znane mu rejony ma pomóc bohaterowi dojść do siebie i zapomnieć o nieszczęśliwej miłości. Swoistą terapią okazuje się dla Tamása podróż sentymentalna do czasów dzieciństwa i dorastania. Wspomnienia to nie tylko poszukiwanie różnych odcieni miłości, ale i próba zrozumienia sytuacji, w której aktualnie się znalazł. Mężczyzna szybko przekonuje się jak wielki wpływ w kształtowaniu osobowości, tożsamości ma nasza przeszłość. Dzięki temu zaczyna uświadamiać sobie jak skomplikowane i czasami zupełnie niezrozumiałe bywają ludzkie relacje.

Obrazując różne oblicza swojego bohatera węgierski reżyser Gábor Reisz (jest tu też scenarzystą i odtwórcą głównej roli) tworzy uniwersalną opowieść o otaczającym nas świecie, w którym ludzie nie potrafią budować trwałych i głębokich relacji. Nie stroni przy tym od humoru, ironii czy absurdu idealnie utrzymując proporcje pomiędzy komedią a dramatem.

– „Reisz w postaci Tamása balansuje pomiędzy melancholią a delikatną kpiną. Bardzo zręcznie przechodzi przy tym od wizji ponurej rzeczywistości do fantazji i retrospekcji” – Wendy Ide („Screen International”).

Gábor Reisz urodził się w 1980 roku w Budapeszcie. Początkowo niewiele wskazywało na to, że zostanie reżyserem. Studiował wychowanie fizyczne, aby po jakimś czasie przenieść się na filmoznawstwo. W 2006 roku postanowił pójść na reżyserię filmową i telewizyjną w budapesztańskiej SZFE. W trakcie nauki zrealizował wiele filmów krótkometrażowych. Uznanie przyniósł mu pełnometrażowy debiut „Sens życia oraz jego brak” z 2014 roku, nagrodzony na festiwalach w Sofii, Turynie i Miszkolcu. „Najgorsze wiersze świata” to jego drugi pełny metraż.

„Najgorsze wiersze świata” (2018 r.)
25 lutego (czwartek) 2021 r., godz. 19.00
Kino Regis, ul. Regis 1, Bochnia
Bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u
Organizatorzy: DKF Maciste /Kino Regis/ Miejski Dom Kultury

Działalność „DKF Maciste” współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.


Przy okazji pierwszego w tym roku spotkania klubowego DKF Maciste informuje, że można już zamawiać legitymacje członkowskie DKF na rok 2021. Cena to 20 zł. Z legitymacją pojedynczy bilet na seanse w ramach DKF-u kosztuje jedynie 5 zł. Dodatkowo legitymacja uprawnia do ulgi na regularne seanse w kinie Regis.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

sierpień, 2021

X