Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Wybielanie zębów jest jednym z popularniejszych zabiegów upiększających. Można zdecydować się na wybielanie w gabinecie dentystycznym, a także na samodzielne działania, które mogą pomóc w zadbaniu o biały uśmiech. Warto wiedzieć o tym, że zabieg wybielania zębów może osłabiać szkliwo, zwłaszcza wtedy, jeśli jest powtarzany wielokrotnie i w nieodpowiedni sposób. Czy warto zdecydować się na wybielanie zębów i czy rzeczywiście jest to bezpieczne? Podpowiadamy.

Na czym polega wybielanie zębów?

Obecnie wybielanie zębów stało się właściwie zabiegiem powszechnym. Niektórzy decydują się na wizyty u stomatologa, a inni na samodzielne działania, które mają na celu zmniejszenie widoczności przebarwień na zębach. Proces wybielania zębów polega na usuwaniu przebarwień na szkliwie i zadbaniu o to, aby zęby miały o kilka tonów jaśniejszy odcień. Uznaje się, że zdecydowanie najskuteczniejsze jest wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym, jednak taki zabieg jest bardzo drogi. 

Wybielanie u stomatologa

W gabinecie stomatologicznym najczęściej stosuje się preparaty o wysokim stężeniu nadtlenku wodoru. W większości przypadków taki zabieg przynosi bardzo dobre rezultaty, jednak niektórzy pacjenci mają odporne szkliwo na zmiany i w takiej sytuacji mogą pojawić się problemy z uzyskaniem odpowiednich efektów. Po wybielaniu konieczne jest także stosowanie tzw. białej diety, czyli unikania potraw, które mogą barwić zęby. 

Samodzielne wybielanie zębów

Możliwe jest także podjęcie decyzji o samodzielnym wybielaniu zębów. Warto zwrócić uwagę na ofertę na stronie https://wapteka.pl i kupić odpowiedni preparat, na przykład pastę wybielającą lub system nakładkowy, który pozwala na osiągnięcie naprawdę dobrych rezultatów. Taki system likwiduje zanieczyszczenia na szkliwie i przywraca zębom biel w około dwa tygodnie. Warto także przeczytać artykuł: Bomby witaminowe – 5 przepisów na soki warzywne i owocowe na lepszą odporność

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne? 

Dotychczasowe badania wykazały, że wybielanie zębów jest bezpieczne, nie powoduje chorób, zaburzeń, ani też innych trudności. Niektórzy badacze stwierdzili jednak, że nadtlenek wodoru może działać kancerogennie na zwierzęta. Jednym ze skutków ubocznych wybielania zębów może być pojawienie się zmian w szkliwie, a więc do zmniejszenia jego twardości i sprężystości. Jednym z powszechnych działań niepożądanych jest zwiększenie nadwrażliwości zębów i dziąseł. Takie efekty mogą pojawić się nawet u 3/4 pacjentów. Alternatywą metod wybielających jest rozjaśnianie zębów, na przykład przy pomocy specjalnych past i płynów. 

Przeciwskazania do wybielania zębów

W przypadku wybielania zębów istnieją pewne przeciwskazania, do których można zakwalifikować:

  • wiek poniżej 16 lat,
  • ciąża,
  • palenie papierosów,
  • choroby dziąseł,
  • alergie,
  • ubytki próchnicowe (najpierw trzeba je zaplombować),
  • zbyt duża liczba wypełnień w zębach,
  • silna nadwrażliwość zębów. 

Warto pamiętać o tym, że efekt wybielania zębów jest trudny do przewidzenia, ponieważ wszystko zależy od budowy szkliwa, przyczyn przebarwień. Zdarza się, że wybielanie nie przynosi poprawy, jednak jest to rzadkie zjawisko. Sam efekt wybielenia może się utrzymywać od 6 miesięcy do 3 lat. 

Najnowsze

X