R e k l a m a

Policjanci z Brzeska zatrzymali w weekend 5 praw jazdy

-

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego brzeskiej komendy podczas minionego weekendu zatrzymali 5 praw jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym. Jeden z piratów uciekł z miejsca kontroli, potem jednak sam zgłosił się do komendy – przyjechał nietrzeźwy.  

W sobotę, 27 lutego br. o godzinie 13.00 w miejscowości Rudy Rysie do kontroli drogowej został zatrzymany kierujący samochodem osobowym marki Peugeot, który jechał z prędkością 113 km/h na odcinku, w miejscu gdzie obowiązywała prędkość do 50 km/h.

W niedzielę, 28 lutego br. o godzinie 8:00 na drodze krajowej nr 75 w Brzesku  policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego Renault, który jechał z prędkością 106 km/h, przekraczając dozwoloną prędkość o 56 km/l.  Kilkadziesiąt minut później  w tym samym miejscu policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kolejnego kierującego, który poruszał się samochodem marki BMW z prędkością 105 km/h, przekraczając dozwoloną prędkość o 55 km/h. Następnie o godzinie 16:45 w Jurkowie policjanci zmierzyli prędkość, z jaką jechał samochód marki Mazda. Laserowy miernik prędkości wskazał 103 km/h.

Na sprawców tych wykroczeń funkcjonariusze nałożyli mandaty karne i punkty karne oraz zatrzymali ich prawa jazdy, które będą mogli odzyskać dopiero za trzy miesiące.

W nietypowych okolicznościach prawo jazdy stracił z kolei 36-letni mieszkaniec powiatu brzeskiego, który w miejscowości Mokrzyska poruszał się samochodem marki Mercedes z prędkością 106 km/h, przekraczając dozwoloną prędkość o 56 km/h. Postanowił on jednak nie zatrzymywać się do kontroli drogowej.

– Policjanci podjęli pościg radiowozem przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych,  jednak utracili z nim kontakt wzrokowy. Kilka godzin później do jednostki zgłosił się mężczyzna, który przyznał, że to on kierował tym mercedesem i nie zatrzymał się do kontroli. Powiedział, że spieszył się i pomimo tego, że widział policjanta wydającego mu znak do zatrzymania nadawany tarczą do zatrzymywania pojazdów bał się zatrzymać w sposób bezpieczny, gdyż zdawał sobie sprawę, że ma za dużą prędkość – relacjonuje asp. sztab. Grzegorz Buczak, rzecznik prasowy brzeskiej policji.

Zachowanie mężczyzny tym bardziej zaskoczyło policjantów, gdyż do komendy policji przyjechał kierując samochodem i znajdując się w stanie nietrzeźwości. Badanie alkomatem wykazało, że 36-letni mieszkaniec powiatu brzeskiego w organizmie miał  blisko 1 promil alkoholu. 

Z uwagi na popełnione wykroczenie oraz przestępstwa zostało mu zatrzymane prawo jazdy. Teraz za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi mu sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, wysoka grzywna oraz do 2 lat więzienia. Przestępstwo niewykonania polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego ( art. 178 b kk) zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. 

Pamiętajmy, aby zawsze poruszać się tzw. „prędkością bezpieczną” – czyli taką, przy której kierujący zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem. Na drodze sytuacja często bywa dynamiczna i mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Wówczas nadmierna prędkość staje się czynnikiem, który powoduje, że tracimy kontrolę nad pojazdem, co z kolei może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. 


Jakie konsekwencje czekają tych, którzy rozwijają zawrotne prędkości szczególnie w terenie zabudowanym? 

* przekraczając dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym kierujący straci prawo jazdy na okres 3 miesięcy;
* jeżeli w tym okresie osoba będzie kierowała pomimo wydanego zakazu – okres zatrzymania prawa jazdy zostanie wydłużony do 6 miesięcy;
* natomiast jeżeli dana osoba po raz kolejny będzie kierowała pojazdem w wydłużonym okresie zatrzymania prawa jazdy zostaną mu cofnięte uprawienia do kierowania pojazdami (prowadzenie pojazdu mechanicznego nie stosując się do wydanej decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień, jest przestępstwem z art. 180 a kk, za które m.in. grozi kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat).

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc