R e k l a m a

Rynek w Bochni. Będzie więcej kwiatów, wrócą odnowione, górnicze wagoniki

-


Magistrat planuje wprowadzenie do zrewitalizowanej przestrzeni śródmieścia większej ilości zieleni i kwiatów, na płytę rynku wrócą także charakterystyczne górnicze wagoniki – ustalił Bochnianin.pl.

Wagoników jest w Bochni kilkanaście – zostały one ustawione w miejscach, lub w pobliżu miejsc, w których niegdyś funkcjonowały szyby górnicze. Pomysł w ciekawy sposób podkreśla i przypomina, że Bochnia to miasto wyrosłe na soli, a miejsc dobywania białego kruszcu było tu wiele. Na przykład w obrębie obecnego rynku funkcjonowały trzy takie szyby (Wojewodzia Góra, Targ oraz Wielki).

„Rynkowe” wagoniki usunięto na czas prowadzenia prac rewitalizacyjnych, ale wiadomo już, że wrócą.

– Ustawienie wagoników jest planowane po zakończeniu wszystkich prac na rynku, w tym montażu obiektów małej architektury, na podstawie wniosków płynących z badań archeologicznych co do ich lokalizacji (pierzeja północna) – poinformował Andrzej Koprowski, rzecznik prasowy bocheńskiego magistratu. Jak dodał, rozważane są też inne opcje uczytelnienia szybów np. w postaci grawerowanej płyty granitowej.

Tymczasem ząb czasu widocznie nadgryzł wagoniki stojące w innych częściach miasta (na zdjęciu głównym wagonik w sąsiedztwie Bazyliki Św. Mikołaja). Jak dowiedział się Bochnianin.pl, wszystkie zostaną odnowione.

– Wszystkie pozostałe wagoniki przed sezonem turystycznym powinny być poddane konserwacji i zabezpieczone, opisane, a następnie obsadzone kwiatami, jak co roku. Te w centrum, w obszarze rewitalizacji, będą wyłożone kamieniem naturalnym imitującym sól kamienną – przekazał redakcji Bochnianin.pl Andrzej Koprowski.

Miasto zamierza także wprowadzić do centrum więcej zieleni. Zastępca burmistrza Robert Cerazy zaznacza jednak, że „wszystko jest uzależnione od możliwości finansowych budżetu gminy”.

– W bieżącym roku na zakończenie obecnego etapu rewitalizacji planuje się wzbogacić zrewitalizowaną przestrzeń w centrum miasta o elementy zieleni niskiej, w tym ukwiecenie lamp kwiatami jednorocznymi, jak to miało miejsce w latach poprzednich oraz ustawienie dodatkowych donic z roślinami wieloletnimi – wyjaśnia Robert Cerazy.

– Wspólnie z gminnymi jednostkami organizacyjnymi chcemy w ten sposób zachęcić mieszkańców miasta i przedsiębiorców prowadzących działalność usługową w centrum do takich działań, czasem bowiem wystarczą donice z kwiatami ustawione na wejściu do lokalu, a wizualnie zupełnie inaczej odbieramy to miejsce – dodaje zastępca burmistrza i wskazuje: – Dobrym przykładem naszej wspólnej troski o wizerunek przestrzeni miejskiej było ukwiecenie miasta przy okazji ŚDM, owoce tych działań w zakresie roślinności wieloletniej widoczne są do dnia dzisiejszego ciesząc mieszkańców i turystów.


Poniżej archiwalny materiał (z grudnia 2011 roku) dotyczący górniczych wagoników i szlaku NaCl:

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc