R e k l a m a

Reaktor B7 o budowie „turystyki historycznej” w Bochni

-

Mirosław Mroczek, członek stowarzyszenia Reaktor B7, postuluje realizację projektu roboczo nazwanego „Nowoczesna_Przeszłość”. Jego zdaniem rozwój turystyki historycznej może pomóc w rozwoju miasta, więc proponuje działania, które należy podjąć w tym kierunku. Tekst w formie „Pytań i odpowiedzi” dotyczących Nowoczesnej_Przeszłości, w całości publikujemy poniżej.

„Nowoczesna_Przeszłość” w pytaniach i odpowiedziach

 1. Co to jest „Nowoczesna_Przeszłość”, co ona oznacza i jakie są jej cele?

Nowoczesna_Przeszłość to zespół działań, zamierzeń, koncepcji, które mają na celu spowodowanie, aby historia Bochni i Bocheńszczyzny:

 • stała się powszechnie znana, akceptowana, a nawet lubiana przez mieszkańców, zarówno dorosłych, jak i młodzież i dzieci,
 • była bodźcem dla budowy i rozwoju turystyki historycznej,
 • umożliwiła podniesienie atrakcyjności miasta i regionu,
 • doprowadziła do pogłębienia jedności lokalnej wspólnoty, jaką tworzymy, zbudowania dumy z powodu tego, że urodziłem się, mieszkam, pracuję, czy w inny sposób jestem związany z Bochnią.

Aspekty te mają w długofalowej konsekwencji przynieść wymierne korzyści finansowe.

 1. Czy nazwa „Nowoczesna_Przeszłość” nie jest sama w sobie sprzeczna?

Nowoczesna_Przeszłość to dwuwyrazowe określenie, które może początkowo wydawać się sprzeczne same w sobie. „Nowoczesność” w tym przypadku nie oznacza „nowości” w rozumieniu zaprzeczenia „starości” tylko nowatorskie, nowoczesne podejście do tematu historii lokalnej. Drugi człon określenia „przeszłość” oznacza historię naszego miasta, jednego z najstarszych w Rzeczypospolitej.

 1. Czy „Nowoczesna_Przeszłość” oznacza ingerencję w historię naszego miasta, zmianę faktografii, czy może nawet jej fałszowanie?

„Nowoczesna_Przeszłość” w żadnym przypadku nie oznacza fałszowania naszej historii czy rewizji jej podstawowych faktów, czy metodologii. Ma natomiast na celu położenie mocniejszych akcentów na wydarzenia czy procesy, które mogą zostać wykorzystane do wzrostu zainteresowania swoją przeszłością przez mieszkańców, budowę nowoczesnej turystyki historycznej, podniesienie atrakcyjności miasta i regionu, doprowadzenie do pogłębienia jedności społeczności lokalnej.

 1. Czy w określonej perspektywie czasu wdrożenie działań pod wspólną nazwą „Nowoczesna_Przeszłość” może przynieść zyski dla budżetu miasta i społeczności lokalnej?

Tak, właściwy rozwój turystyki historycznej oznacza przyjazd osób spoza miasta i regionu, które spowodują ożywienie szeroko rozumianej branży turystycznej i w długofalowej konsekwencji wygenerują wymierne korzyści finansowe dla budżetu Bochni.

 1. Jakie są konkretne przykłady działań określonych jako „Nowoczesna_Przeszłość”?

Pod pojęciem „Nowoczesna_Przeszłość” mieści się wiele działań, zamierzeń, koncepcji. Jest to katalog otwarty, który w zależności od rozwoju sytuacji i możliwości finansowania może być uzupełniany o nowe koncepcje. Na pewno do priorytetów należy:

 • Napisanie na nowo monografii naszego miasta (roboczy tytuł „Historia miasta solą i krwią pisana”). Monografia powinna być wydana równolegle zarówno w formie naukowej i rozbudowanej, jak i popularnonaukowej, przystępnej dla większości czytelników. Dla dzieci należy opracować komiks, może nawet z ich rysunkowym udziałem. Na tej bazie można zbudować wieloetapową olimpiadę z wiedzy o Bochni, która na stałe wejdzie do kalendarza szkół i miasta. Nadanie jej odpowiedniej rangi i nagród dla laureatów, spowoduje wzrost zainteresowania wśród dzieci i młodzieży.
 • Dokonanie inwentaryzacji istniejących, opracowanie i wdrożenie nowych tematycznych tras historycznych w Bochni np. budynków wojskowych (koszar, lazaretów, szpitali), cmentarzy wojennych.
 • Opracowanie, wdrożenie i promocja nowoczesnej aplikacji historyczno-turystycznej na urządzenia mobilne i strony internetowej spinającej trasy, zabytki, wydarzenia.
 • Kontynuowanie wzorem lat poprzednich inscenizacji militarnych we współpracy z innymi miastami i gminami oraz stowarzyszeniami. Należy wykreować i wpisać na stałe do kalendarza imprez cykliczne wydarzenia tego typu.
 • Promowanie nieznanych lub mało znanych wydarzeń historycznych mających miejsce w Bochni i regionie jak np. operacji limanowsko-łapanowskiej z grudnia 1914 r., która zatrzymała potężną rosyjską ofensywę zwaną „walcem parowym”. Zwycięska kampania uratowała monarchię austro-węgierską od upadku, co choć trudne do uwierzenia, było jednym z wielu nieprawdopodobnych wydarzeń umożliwiających odrodzenie niepodległej Polski.
 • Właściwa organizacja rocznic historycznych w mieście. Miasto zainicjowało obchody 100-lecia rewitalizacji Rynku, a zaprzepaściło 100. rocznicę odzyskania niepodległości, po której na następne pokolenia nie pozostał żaden trwały ślad, pomimo wielu lokalnych propozycji od posadzenia drzewa wolności po tablicę pamiątkową.
 • Wypracowanie nowej formuły obchodów rocznic państwowych, której celem ma być zwiększenie atrakcyjności dla przeciętnego mieszkańca.
 • Uregulowanie prawne istnienia Grobu Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu Komunalnym w Bochni oraz w zależności od badań historycznych i nastrojów społecznych podjęcie na nowo idei budowy pomnika.

Jak wspomniano powyżej, katalog działań, zamierzeń i koncepcji jest otwarty. W przypadku „Nowoczesnej_Przeszłości” ważne jest jednak, aby inicjatywy miały realny oddźwięk w społeczeństwie i przekładały się na wzrost atrakcyjności miasta i rozwój turystyki historycznej.

Mirosław Mroczek
Mirosław Mroczek
Bochnianin, fotograf, miłośnik i pasjonat historii Bochni. Członek stowarzyszenia Reaktor B7.

Podobne artykuły

Najnowsze

23,995FaniLubię
1,344ObserwującyObserwuj