R e k l a m a

Diecezja: Biskup podpowiada, by święcenie pokarmów organizować przed kościołami

-

Biskup tarnowski w nawiązaniu do wprowadzenia nowych rządowych obostrzeń przypomina wiernym o wciąż trwającej od jesieni dyspensie od obowiązku uczestnictwa we mszy św. w niedziele i święta nakazane. Proboszczom sugeruje, by święcenia pokarmów przed zbliżającą się Wielkanocą organizowali na zewnątrz, poza kościołem.

– W kontekście zaostrzenia restrykcji związanych z pandemią COVID-19 przypominam o udzielonej dyspensie ogólnej od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane, która nadal obowiązuje – napisał bp. tarnowski Andrzej Jeż w opublikowanym w czwartek komunikacie.

– Proszę wiernych świeckich, aby podejmując decyzję o uczestnictwie w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia wzięli pod uwagę, że może się to wiązać z pozostawaniem na zewnątrz kościoła, z powodu nałożonych limitów osób, które mogą w nim przebywać jednocześnie. Zachęcam więc do łączenia się duchowo z tymi celebracjami za pośrednictwem różnego rodzaju transmisji – apeluje biskup.

Święcenie pokarmów na zewnątrz

Bp Andrzej Jeż zwraca także uwagę, że „błogosławieństwo pokarmów w Wielką Sobotę można zorganizować na placu przykościelnym, lub w innym stosownym miejscu na zewnątrz budynku”.

– W tym przypadku nie obowiązuje limit uczestników zgromadzenia, a jedynie przepisy dotyczące zachowania dystansu oraz zasłaniania ust i nosa. Należy przy tym zadbać o odpowiednie nagłośnienie, zachowanie właściwej powagi tego obrzędu i atmosferę modlitwy oraz zachęcić do nawiedzenia Grobu Pańskiego – dodaje.

Biskup przekazał także inne wskazówki dla księży: – Mając na uwadze, że obrzęd błogosławieństwa pokarmów prawdopodobnie zgromadzi wiele osób, które w okresie pandemii rozluźniły więź ze wspólnotą parafialną (zwłaszcza rodziny z dziećmi), proszę duszpasterzy o wygłoszenie wtedy krótkiej egzorty mającej wymiar ewangelizacyjny i zachęcającej do odnowienia wiary i praktyk religijnych.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc