R e k l a m a

Ubezpieczenie na życie – najważniejsze informacje

Ubezpieczenie na życie to bardzo przydatny produkt, który zabezpiecza Twoje finanse na wypadek wystąpienie nieprzewidzianych zdarzeń. W tym tekście opowiemy Ci nieco więcej o tej polisie, co znacznie ułatwi Ci wybór odpowiedniego ubezpieczenia.

Ubezpieczenie na życie – czym jest?

Zgodnie z główną definicją ubezpieczenie na życie ma za zadanie zabezpieczyć Cię oraz osoby, które wskażesz od strony finansowej, na wypadek zaistnienia konkretnych sytuacji. Zazwyczaj chodzi o śmierć osoby objętej ochroną, ale również o uszczerbek na zdrowiu lub zdiagnozowanie poważnej choroby. Sprawdź ranking najlepszych ubezpieczeń na życie: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/ranking-ubezpieczen/ubezpieczenia-na-zycie/0.html

Kilka polis – czy to możliwe?

Wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest wykupienie kilku polis na życie i w razie wystąpienia opisanych w umowie sytuacji zainkasowanie kilku odszkodowań. Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego typu praktyk, ale musisz pamiętać, że kilka polis to kilka składek do opłacenia. Właśnie z tego powodu powinieneś zastanowić się poważne przed podjęciem takiego kroku. 

Na co możesz liczyć, wykupując polisę na życie?

Standardowe ubezpieczenie składa się z umowy podstawowej i rozszerzonej. Podstawowa opisuje metody działania na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej, zaś w rozszerzonej znajdziesz o wiele więcej zdarzeń kwalifikujących do wypłaty odszkodowania. Najczęściej wymieniane to: wypadki komunikacyjne, choroba dziecka, uraz ciała, pobyt w szpitalu, rehabilitacja, wypadek przy pracy, niezdolność do wykonywania pracy. 

Gdzie działa ubezpieczenie na życie?

Większość tego typu produktów działa na całym świecie. Nie ma żadnych barier terytorialnych, które sprawiają, że nagle tracisz ochronę. Jeśli chodzi o czas obowiązywania ochrony, to najczęściej jest to 12 miesięcy, ale bez problemu znajdziesz również oferty, które zakładają dłuższy lub krótszy czas zabezpieczenia. 

Co wpływa na koszt ubezpieczenia na życie?

Ostateczna kwota, jaką przyjdzie Ci zapłacić, wynika z analizy wielu czynników. Ubezpieczyciele chcą ocenić ryzyko, które wiąże się z objęciem ochroną konkretnej osoby i dlatego przy kalkulacji proszą Cię o kilka informacji. Najważniejsza to oczywiście stan zdrowia. Mniej istotne, ale również brane pod uwagę są kwestie takie jak preferowana wysokość odszkodowania oraz to, jak wiele umów dodatkowych zdecydowałeś się wykupić. 

Kiedy ubezpieczenie na życie nie zadziała? 

Tego typu informacje znajdziesz w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Chodzi o wyłączenia od odpowiedzialności, które sprawiają, że ubezpieczyciel może odmówić pomocy. Najczęstszymi sytuacjami wykluczającymi interwencję towarzystwa są: wypadek pod wpływem alkoholu, samookaleczenie, przedawkowanie leków, hospitalizacja krótsza niż 3 dni. Jeśli więc chcesz w pełni poznać swoją polisę i być przygotowanym na każdą ewentualność, poproś o udostępnienie OWU.

Czy muszę uposażać w umowie inne osoby?

Nie ma takiego obowiązku, ale warto, żebyś wiedział, co stanie się, gdy tego nie zrobisz. Otóż pieniądze z Twojej polisy trafią do rodziny w następującej kolejności: małżonek, dzieci, wnuki, rodzice, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa. Nie musisz więc obawiać się, czy środki przepadną, ale z drugiej strony warto wskazać konkretną osobę, która otrzyma pieniądze po Twojej śmierci. Sprawdź, jak powinna wyglądać rezygnacja z polisy na życie: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/na-zycie/a/jak-napisac-rezygnacje-z-ubezpieczenia-na-zycie/70.html.

Najnowsze materiały Partnerów