R e k l a m a

81. rocznica Zbrodni Katyńskiej – LIST burmistrza do Mieszkańców Bochni

Wiosna 1940 rok… Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków – to miejsca kaźni. Katyń,
Miednoje, Patichatki, Bykownia – tam w masowych grobach próbowano ukryć jedną z największych zbrodni II Wojny Światowej.

10 kwietnia 2010 rok… Smoleńsk – ginie Prezydent Rzeczypospolitej wraz z elitą polityczną i całą załogą samolotu TU-154, lecieli oddać hołd pomordowanym rodakom.

Zarówno Niemcy jak i Rosjanie nie pogodzili się z odrodzeniem Państwa Polskiego po zawarciu haniebnego paktu, we wrześniu 1939 roku zaatakowali Polskę. Celem było nasze terytorium, ale najeźdźcy dobrze wiedzieli, że Polacy nawet gdy nie istnieje ich kraj, zachowują jego tradycje, język ojczysty i uczą nowe pokolenia umiłowania wolności ponad wszystko.

Właśnie dlatego na pierwszym planie eksterminacji Narodu Polskiego, były jego elity! To był świadomy i przemyślany wybór! To był świadomy i celowy mord! Naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów, oficerowie i żołnierze, policjanci. Co najmniej 21 768 zastrzelonych ofiar.

Dziś 81 lat później pamiętamy i nie pozwolimy zapomnieć. Każdego roku będziemy stawać do apelu ku czci pomordowanych, każdego roku będziemy się za nich modlić. Nie ustaniemy także w walce o pełną prawdę, o Zbrodni Katyńskiej. Będziemy głośno i jasno wskazywać sprawców, żądając żalu za grzechy. Będziemy ujawniać i piętnować wszelkie próby zakłamywania i wypaczania historii. Jesteśmy to winni tym, którzy oddali życie za swoją Ojczyznę, którzy stanowili fundament struktury i pomyślności Rzeczypospolitej w 20-leciu międzywojennym.

Przez wiele lat nie można było nawet mówić o tym ludobójstwie, a jego sprawcy przerzucali odpowiedzialność na innych. Dziś mówię do wszystkich tych, którzy chcieli zabić nie tylko ludzi, ale i pamięć o nich. Nic z tego! My, Polacy chyba najbardziej na całym świecie umiłowaliśmy wolność i niepodległość, a każda zbrodnia na nas dokonana wzmacnia i jednoczy Naród Polski, buduje więź a nie rozłam, buduje siłę a nie strach.

Oddajemy hołd wszystkim ofiarom Zbrodni Katyńskiej, wspominamy naszego Prezydenta, towarzyszące mu osoby i załogę TU-154, które chciały oddać ten hołd 11 lat temu.

Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie…

Stefan Kolawiński
Burmistrz Miasta Bochnia

Najnowsze materiały Partnerów