W Dąbrówce powstało nowoczesne przedszkole integracyjne – ZDJĘCIA

-

Przedszkole integracyjne w Dąbrówce jest już gotowe. To jedna z najważniejszych i największych inwestycji zrealizowanych na terenie gminy Rzezawa w ostatnich latach. Na utworzenie przedszkola przeznaczono około 3 mln zł. Większość tej kwoty pochodzi z otrzymanych dotacji, które opiewają w sumie na ponad 2 mln zł.

Na budowę nowoczesnego przedszkola w Dąbrówce mieszkańcy czekali od wielu lat. Obecna jego siedziba, która mieści się w jednym z budynków parafialnych, jest już bowiem zbyt ciasna. Posiada ona także bariery architektoniczne.

Dlatego władze gminy Rzezawa podjęły decyzję o przebudowie części budynku Publicznej Szkoły Podstawowej im. Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Dąbrówce na przedszkole.

Dąbrówka, jak i sąsiednie miejscowości intensywnie się rozbudowują. Przybywa tam mieszkańców, a co za tym idzie także dzieci. Dlatego chcieliśmy zapewnić im jak najlepsze warunki do wszechstronnego rozwoju – mówi Mariusz Palej, wójt gminy Rzezawa.

Formalne przygotowanie inwestycji rozpoczęło się w marcu 2018 r. od umowy na opracowanie dokumentacji projektowej. Z kolei prace budowlane ruszyły we wrześniu 2019 r.

Obiekt nowego przedszkola to trzykondygnacyjny budynek wolnostojący. Obiekt ma docieplone ściany i strop oraz wymienioną stolarkę okienną i drzwiową, a także dach.

Na parterze zostały utworzone dwie nowoczesne sale przedszkolne, a także szatnie, łazienki oraz sala do rehabilitacji. Na 1. piętrze mieści się m.in. kuchnia, stołówka, świetlica i sala rekreacyjna. Na 2. piętrze powstały trzy nowoczesne sale dydaktyczne wraz z pokojem pedagoga i toaletami. W budynku zamontowano windę towarową.

Cały budynek przedszkola w Dąbrówce jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki budowie windy do przewozu osób będą one miały dostęp do wszystkich pomieszczeń znajdujących się w obiekcie. Ponadto do budynku przedszkola została zamontowana specjalna pochylnia, a w jego wnętrzu pojawiły się pochwyty ścienne. Na każdej kondygnacji powstała toaleta dla osób niepełnosprawnych.

Opracowane zostały także różne schematy kolorystyczne wnętrz, co ma ułatwić poruszanie się po budynku osobom niewidomym i słabowidzącym. Na drzwiach do poszczególnych pomieszczeń pojawiły się natomiast tabliczki z alfabetem Braille’a.

Jestem bardzo szczęśliwy z wykonania tej inwestycji. To z całą pewnością jedno z najważniejszych zadań zrealizowanych na terenie naszej gminy. Zapowiedzi budowy nowej siedziby przedszkola to nie były słowa rzucane na wiatr. Dzisiaj możemy cieszyć się z jednego z najnowocześniejszych przedszkoli w regionie. Ogarnia mnie z tego powodu ogromna duma. Realizując inwestycję w Dąbrówce pokazaliśmy, że niemożliwe nie istnieje – podkreśla wójt Mariusz Palej.

Już wkrótce, jeżeli tylko pozwoli na to sytuacja pandemiczna, w nowej siedzibie przedszkola w Dąbrówce ruszą zajęcia dla nowo utworzonego oddziału integracyjnego. Od września do placówki zostaną przeniesione już wszystkie dzieci ze starej siedziby.

Na realizację tej inwestycji gmina Rzezawa otrzymała kilka dotacji: ok. 1,7 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego i prawie 487 tys. zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (w ramach dwóch dotacji).

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

lipiec, 2022

X