R e k l a m a

Bochnia. Była dyrektor DPS przegrała w sądzie pracy. Zwolniono ją po koronawirusowym kryzysie

-

– Sąd Rejonowy w Bochni potwierdził, że decyzja Zarządu Powiatu w Bochni o rozwiązaniu umów o pracę z panią Barbarą Hałas była konieczna i uzasadniona – podkreśla radca prawny Zbigniew Biernat, który reprezentował stronę pozwaną.

Dyrektorka Domu Pomocy Społecznej w Bochni dostała wypowiedzenie 30 czerwca zeszłego roku. Jak ustalił wówczas Bochnianin.pl, było to m.in. pokłosie wydarzeń i decyzji podejmowanych przez szefową placówki w czasie koronawirusowego kryzysu, który miał miejsce w kwietniu. Szczegółowo i obszernie o uzasadnieniu tej decyzji pisaliśmy TUTAJ.

Sprawa trafiła do sądu pracy. Ten w zeszłym tygodniu, po zapoznaniu się z dowodami i przesłuchaniu świadków, podjął decyzję.

– Sąd Rejonowy w Bochni potwierdził, że decyzja Zarządu Powiatu w Bochni o rozwiązaniu dwóch umów o pracę z panią Barbarą Hałas była konieczna i uzasadniona – relacjonuje Zbigniew Biernat. – Uchybienia w zarządzaniu Domem Pomocy Społecznej oraz Środowiskowym Domem Samopomocy zostały potwierdzone w postępowaniu sądowym. Błędy w kierowaniu jednostkami zdecydowanie uzasadniały utratę zaufania do pani Barbary Hałas oraz stawiały pod znakiem zapytania zdolność jednostek do dalszego działania w obliczu spodziewanych kolejnych fal epidemii koronawirusa – wskazuje prawnik reprezentujący przed sądem DPS i ŚDS.

Zbigniew Biernat przypomina, że jednym z powodów wspomnianej utraty zaufania przez Zarząd Powiatu było „niewypłacenie wyrównania wynagrodzeń – pomimo pisemnego polecenia przełożonego – trzydziestu pracownikom, którzy odbywali kwarantannę i zamknęli się w czasie trwania ogniska Covid-19 z podopiecznymi w Domu Pomocy”.

– Ponadto nie można obojętnie przejść obok sytuacji, gdzie w postępowaniu sądowym wskazywano na tendencję powódki do zniekształcania stanu faktycznego. Potwierdził to końcowy przebieg postępowania, gdzie powódka zaprzeczała niekorzystnym dla siebie zeznaniom pracowników – co warte podkreślenia – nawet tych, których samych zawnioskowała do przesłuchania – dodaje.

– Rozwiązanie dwóch umów o pracę z panią Barbarą Hałas jest zgodne z prawem, oparte na konkretnych i rzeczywistych przyczynach oraz było wynikiem dbałości Zarządu Powiatu w Bochni o dobro zakładów pracy, pracowników oraz osób korzystających z ich świadczeń – zwłaszcza w szczególnym okresie epidemii koronawirusa – podsumowuje Zbigniew Biernat.

Odwołana dyrektor DPS w Bochni kierowała placówką od 1992 roku.

Zobacz też: Dyrektor DPS zwolniona. Zawiodła w czasie kryzysu z koronawirusem?

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia