Kredyt gotówkowy a zdolność kredytowa – co musisz wiedzieć?

Każdy z nas mas w życiu taki moment, kiedy potrzebuje wsparcia finansowego. Przynajmniej raz w życiu zastanawiamy się nad zaciągnięciem kredytu. Jedną z możliwości zdobycia pieniędzy jest kredyt gotówkowy.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Kredyt gotówkowy a zdolność kredytowa
  • Zdolność kredytowa- na czym polega i jak jest oceniana przez banki

Kredyt gotówkowy to sposób na sfinansowanie zakupu samochodu, pralki, lodówki, a nawet nowych mebli lub większego remontu mieszkania. Jednak nim zaczniemy się ubiegać jakąkolwiek pożyczkę, powinniśmy uważnie przejrzeć oferty dostępnych kredytów gotówkowych (https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe ). Ponadto warto sprawdzić również naszą zdolność kredytową i realnie ocenić na jaką pożyczkę rzeczywiście możemy sobie pozwolić.

Zdolność kredytowa- co warto o niej wiedzieć?

Banki oraz inne instytucje finansowe poprzez zdolność kredytową rozumieją zdolność osoby zaciągającej pożyczkę do spłacenia zobowiązania wraz z odsetkami w określonym w umowie okresie.  Taka zdolność jej określana przede wszystkim dla banków, które chcą ją znać przed wydaniem pozytywnej opinii w sprawie złożonego wniosku kredytowego. W ten sposób banki chcą ograniczyć ryzyko tego, że dana osoba nie będzie w stanie spłacić zaciągniętego zobowiązania, czyli na przykład kredytu gotówkowego. Jeśli chodzi o firmy pożyczkowe udzielające kredytów gotówkowych, sprawa wygląda nieco inaczej. Ubiegając się o kredyt gotówkowy w instytucji parabankowej, będziemy podlegać znacznie bardziej uproszczonej procedurze określania naszej zdolności kredytowej. To jeden z powodów, dla których Polacy chętniej zaciągają kredyty gotówkowe poza bankami. Jest łatwiej je uzyskać.

Kredyt gotówkowy- jak weryfikuje nasza zdolność bank?

Ubiegając się o kredyt gotówkowy w banku, jesteśmy poddawani bardzo wnikliwej weryfikacji. Proces oceniania naszej zdolności kredytowej dzieli się na analizę jakościową oraz analizę ilościową. W praktyce oznacza to, że bank sprawdza naszą sytuację finansową poprzez zestawienie naszych wydatków z dochodami. W procesie wyliczania indywidualnej zdolności kredytowej znaczenie mają między innymi: wysokość i regularność naszych dochodów, koszty życia i utrzymania w każdym miesiącu, ewentualne inne zobowiązania bankowe, czyli inne kredyty, karty debetowe itd. Z kolei analiza jakościowa polega na ocenie czynników, które mogą wpłynąć na nasz sposób wywiązywania się z zaciągniętego zobowiązania. Pod kątem tej części analizy brane są pod uwagę: wiek, stan cywilny, ilość osób na utrzymaniu, sytuacja zawodowa (staż pracy, branża, w której jesteśmy zatrudnieni, rodzaj umowy o pracę). Ponadto w tym momencie bank zwraca także uwagę na naszą historię kredytową.

Czy można samemu określić swoją zdolność kredytową?

Jeśli chcemy uzyskać kredyt gotówkowy w instytucji finansowej, która nie jest bankiem, warto samodzielnie spróbować oszacować swoją zdolność kredytową. Można to zrobić za pomocą internetowego kalkulatora zdolność kredytowej. Jest on bardzo prosty w obsłudze i pokaże na jaki kredyt tak naprawdę nas stać lub nie. Wystarczy w opcjach kalkulatora wybrać kredyt gotówkowy, zaznaczyć okres jego spłaty, nadepnie wybieramy oprocentowanie oraz rodzaj rat, dalej określamy kwoty naszych dochodów, wydatków oraz innych zobowiązań, wymieniamy osoby na utrzymaniu w gospodarstwie domowym i klikamy „oblicz”. Dzięki temu łatwo i szybko dowiemy się czy dostaniemy kredyt czy nie, a jeśli tak, to jaki. Oczywiście zdolność wyliczona przez bank będzie się nieco różnić od tej podanej przez kalkulator internetowy.

Najnowsze

X