Pracujący w północno-wschodnim narożniku rynku archeolodzy zakończyli badania. Dziś nastąpił formalny odbiór placu i od wtorku będą tu mogły „rozgościć się” ekipy budowlane.
– Komisja Konserwatorska pod przewodnictwem MWKZ w Krakowie, delegatura w Tarnowie odebrała w dniu dzisiejszym prace archeologiczne w wykopie (w rzeczywistości składał się z kilku mniejszych wykopów) pod nieckę fontanny – poinformował Andrzej Koprowski w bocheńskiego magistratu. – Prace archeologiczne w tym miejscu trwały niemalże pół roku. Czas ten to przede wszystkim długotrwała i mozolna praca zespołu archeologów, przerywana przez aurę. Odebrany wykop archeologiczny okazał się cenną skarbnicą historii Bochni i dlatego w obliczu znalezisk, konserwator podejmował decyzje o poszerzaniu i pogłębianiu wykopu.
W tej części placu powstać ma multimedialna fontanna (światło i dźwięk) – jeden z kluczowych, zupełnie nowych elementów rewitalizowanej przestrzeni. Prace przy jej montażu musiały jednak zaczekać, aż swoją cześć robót zrealizują archeolodzy. Ci, co rusz odkrywając coraz więcej skarbów i eksplorując kolejne poziomy, zagłębili się kilka metrów poniżej płyty rynku. Kubatura wykopu wyniosła ponad 500 m3.
Badania archeologiczne w tym miejscu zostały już jednak zakończone – od wtorku ma zacząć się zasypywanie wykopów i zagęszczanie gruntu, a następnie montaż elementów fontanny (na miejscu jest już osadzona wcześniej komora techniczna). Całość prac może potrwać około 3 miesięcy.
O samych znaleziskach poczynionych przez archeologów będzie można dużo więcej opowiedzieć po ich czyszczeniu i przeprowadzeniu szeregu analiz. – Wprawdzie w samym wykopie prace archeologiczne się zakończyły, lecz większość gruntu z wykopu została przebadana tylko pobieżnie. Zgromadzony w bigbagach, znajdujących się jeszcze na rynku grunt zostanie jeszcze raz dokładnie sprawdzony – dodaje Andrzej Koprowski.