Aż 420 mln zł na rozbudowę fabryki MAN w Niepołomicach. Wicepremier Gowin: „To skok technologiczny”

-

Po szesnastu latach od pierwszej decyzji o ulokowaniu zakładu Grupy MAN Truck & Bus SE w Niepołomicach, zapadła decyzja o gigantycznej rozbudowie, która potrwa do 2022 roku. Docelowo zatrudnionych tu zostanie 2500 pracowników, a planowana średnia produkcja dzienna wzrośnie do 300 pojazdów oraz 200 kabin.

Już we wrześniu 2022 roku ruszy produkcja w trzyzmianowym systemie pracy, co oznaczać będzie wzrost zatrudnienia do 2500 pracowników nie tylko działów produkcji, ale również administracji. W niepołomickiej fabryce powstawać będzie kompletne portfolio pojazdów ciężarowych MAN: od lekkich, przez średnie aż po ciężkie.

Ulokowane tu również zostanie centrum modyfikacji pojazdów ciężarowych oraz hala wyposażenia kabin. Rozbudowany zakład w Niepołomicach będzie wprowadzał na rynek najnowsze technologie, odpowiadające na wyzwania przyszłości. Nowych rozwiązań należy się spodziewać się w związku z digitalizacją, elektromobilnością oraz jazdą autonomiczną – wszystko to na gruncie samochodów ciężarowych. Będzie to nie tylko wyzwanie dla właścicieli koncernu, ale również dla pracowników. Z drugiej strony stworzy olbrzymią szansę na ciągły rozwój i podnoszenie kompetencji.

Rozbudowa pochłonie 95 mln euro (czyli ponad 420 mln zł) i zostanie zrealizowana przy wsparciu Polskiej Strefy Inwestycji. 10 czerwca w Krakowskim Parku Technologicznym zostało w tej sprawie podpisane memorandum, a MAN otrzymał decyzję o wsparciu z rąk wicepremiera Jarosława Gowina.

Pomoc publiczna na rozbudowę fabryki MAN w Niepołomicach wyniesie 35 proc. – to maksymalne dopuszczalne przez przepisy UE wsparcie dla takich inwestycji.

Krótko o historii

MAN po raz pierwszy zdecydował się zainwestować w Niepołomicach w 2005 roku, na największym z trzech terenów Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej, założonej dzięki inicjatywie i staraniom ówczesnego burmistrza Niepołomic, Stanisława Kracika. Na fabrykę MAN przeznaczono teren o powierzchni 80 ha. Dalsze 60 ha dedykowano na obiekty pomocnicze oraz inwestycje kilku poddostawców firmy MAN. Cały obszar inwestycji został włączony do krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE).

Niespełna dwa lata i 100 mln euro później zakład został uroczyście otwarty. Odtąd produkuje pojazdy ciężarowe z serii TGS i TGX o dmc powyżej 16 ton. Do końca 2020 roku wyprodukowano tu 171 548 ciągników siodłowych i podwozi. Rynkiem zbytu dla tego zakładu jest Europa Wschodnia oraz WNP. Ale pojazdy z Niepołomic dostarczane są także do krajów Europy Zachodniej, na Bliski Wschód, do Azji i Afryki.

– Bardzo się cieszę, że zarząd Firmy MAN Truck zdecydował o rozbudowie fabryki w Niepołomicach. Byliśmy jedną z kilku rozpatrywanych lokalizacji – mówi Roman Ptak, burmistrz Niepołomic. – Pamiętam rok 2005 i decyzję o budowie zakładu MAN w naszej gminie, wówczas bardzo napędziło to rozwój Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej, która dzisiaj jest największą strefą przemysłową w Małopolsce.

– Mam nadzieję, że ta decyzja spowoduje, iż kolejne firmy będą chętnie inwestowały w Niepołomicach. W ostatnich latach nasza gmina bardzo dużo zrobiła, aby ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom. Mam tutaj na myśli szczególnie inwestycje drogowe – oddany w ubiegłym roku zjazd z autostrady i budowaną obwodnicę Podłęża. Dużo jeszcze wyzwań przed nami, ale mam nadzieję, że w porozumieniu z innymi szczeblami administracji uda nam się je pokonać – dodaje gospodarz Niepołomic.

– Bardzo serdecznie dziękuję zarządowi firmy MAN Truck za zaufanie. Dziękuję również naszym krajowym i regionalnym partnerom za współpracę przy projekcie – podsumowuje Roman Ptak.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

czerwiec, 2021

X