O głównych założeniach „Polskiego Ładu” mówiła poseł Józefa Szczurek-Żelazko podczas konferencji prasowej zorganizowanej w środę na brzeskim Rynku.
– „Polski Ład” ma stanowić remedium na kluczowe problemy życiowe większości Polaków oraz kompleksową strategię przezwyciężenia skutków pandemii – podkreślała podczas spotkania z dziennikarzami Józefa Szczurek-Żelazko. Podczas konferencji towarzyszyli jej brzescy działacze PiS zasiadający w radzie miasta i powiatu.
Józefa Szczurek-Żelazko przez około kwadrans wyliczała korzyści płynące z założeń programu.
– „Polski Ład” przewiduje między innymi 30 tys. kwoty wolnej od podatku dla wszystkich. W efekcie oznacza to niższe podatki dla ponad 18 mln Polaków – zaznaczyła. – Program ucieszy także emerytów, zakłada bowiem zniesienie podatku dla świadczeń do 2,5 tys. zł – dodała.
Poseł przekazała, że „Polski ład” to także zniesienie limitów do specjalistów dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia, a następnie dla wszystkich pacjentów. Poinformowała też, że rząd chce przeznaczyć 7 proc. PKB na zdrowie, co oznaczać będzie „więcej środków na konieczne inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie w służbie zdrowia”.
Podczas konferencji wspomniano także o ułatwieniach dla rodzin starających się o mieszkanie. Jednym z założeń „Polskiego Ładu” jest bowiem pomoc w zdobyciu mieszkania bez wkładu własnego. – Rząd gwarantuje wkład własny i dofinansowanie dla osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego oraz rodzin wielodzietnych. Istotna zmiana to „Dom bez formalności” – budowa domów jednorodzinnych do 70 m2 bez pozwolenia, kierownika i książki budowy – jedynie na podstawie zgłoszenia – wyliczała Józefa Szczurek-Żelazko.
Parlamentarzystka zaznaczyła, że „Polski Ład” to też Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli wsparcie dla rodzin na drugie i kolejne dziecko w wysokości 12 tys. zł na każde dziecko i przekonywała, że sporo dobrych zmian czeka samorządy („Program Inwestycji Strategicznych Polski Ład to nic innego jak dotacje dla gmin i powiatów na cele inwestycyjne”).
Poseł PiS dodała również, że „będą też wyższe dopłaty do paliwa rolniczego i ułatwienie bezpośredniej sprzedaży przez rolników poprzez uwolnienie rolniczego handlu detalicznego”, a dla małych i średnich miast będą pieniądze na budowę Małych Centrów Nauki „Kopernik”.
– W przeciwieństwie do naszych poprzedników nie powielamy modelu porzucenia ambitnych planów modernizacji Polski, stawiamy przed sobą cele, które konsekwentnie realizujemy. To plan inwestycji nie tylko na najbliższe lata, ale na całe dekady – podsumowała Józefa Szczurek-Żelazko.