R e k l a m a

Zachodnia pierzeja Rynku. Kierowcy parkują na chodniku, bo… nie ma odpowiednich znaków

-

Po przywróceniu ruchu na zachodniej pierzei Rynku w Bochni wielu kierowców parkuje skośnie, czyli wbrew intencjom autorów rewitalizacji, którzy zaplanowali w tym miejscu parkowanie równoległe. Straż miejska nie może karać kierowców, bo… brakuje odpowiedniego oznakowania.

Ideą rewitalizacyjnych zmian w centrum Bochni było m.in. udostępnienie większej przestrzeni pieszym. Dlatego np. zmieniono sposób parkowania wzdłuż zachodniej pierzei na równoległy, zmniejszając tym samym liczbę miejsc. Po przywróceniu ruchu w tym miejscu (czyli od 15 czerwca) kierowcy nauczeni poprzednimi zasadami nadal parkują skośnie.

Brak odpowiednich znaków

W tym miejscu nie ma znaków informujących o parkingu i sposobie parkowania, dlatego funkcjonariusze straży miejskiej nie wystawiają mandatów ani upomnień. Mandat za parkowanie na chodniku również nie wchodzi w grę, bo nawet jeśli jest tam zaparkowany samochód to dla pieszych zostaje ponad 1,5 m.

Zasugerowaliśmy Urzędowi Miasta, żeby wprowadzić na obydwu tych zatokach parkingowych znak informujący o sposobie parkowania (chodzi o znak D-18 z tabliczką T-30 – przyp. red.) – powiedział w rozmowie z Bochnianin.pl Kazimierz Osinka, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Bochni.

Będą donice

Takich znaków na razie jednak nie będzie.

Na razie jest tam zakaz zatrzymywania się, który nie dotyczy zatok. Natomiast do końca lipca ok. 40 donic z wieloletnimi roślinami zostanie ustawionych na tych rewitalizowanych ulicach, m.in. na jednej i drugiej stronie zachodniej pierzei. W ten sposób zobligujemy kierowców do tego, żeby ustawili się tak jak powinni, czyli równolegle do kierunku jazdy – wyjaśnił w rozmowie z Bochnianin.pl Robert Cerazy, zastępca burmistrza Bochni.

Docelowo będzie tam ustanowiony parking i wprowadzona strefa płatnego parkowania, ale to jeszcze nie na tym etapie – dodał Robert Cerazy.

Mandaty i pouczenia

Jest jeszcze drugi problem dotyczący parkowania wzdłuż zachodniej pierzei. Straż miejska wystawiła już kilka mandatów kierowcom, którzy nie stosują się do zasad parkowania na pierwszej zatoce postojowej. Obowiązuje tam bowiem zakaz zatrzymywania się w godzinach od 8:00 do 14:00, który nie dotyczy zaopatrzenia. Wielu kierowców nie stosuje się do tych zasad, dlatego straż miejska rozpoczęła kontrole.

Wystawialiśmy wezwania tym, którzy tam parkują nie rozładowując towaru, bo zakaz w godzinach od 8:00 do 14:00 nie dotyczy kierowców, którzy rozładowują towar. Więcej było pouczeń, ale wystawiliśmy też kilka mandatów w wysokości 100 zł – przekazał Kazimierz Osinka.

Działania straży miejskiej w tym miejscu będą kontynuowane.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia